burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. Стаевска: Около 40% от пациентите със сенна хрема правят и астма

Доц. Стаевска: Около 40% от пациентите със сенна хрема правят и астма

По официална статистика на СЗО повече от 300 млн. души по света страдат от астма, а проучване у нас, направено през 1997 г., показва, че около 9% от населението има астма. Това каза пред bTV доц. Мария Стаевска, началник на Клиниката по алергология в Александровска болница. По думите й това е най-честата хронична болест в детска възраст, която създава особено големи проблеми и в училище, и в справянето с всекидневието. 

Доц. Стаевска съобщи още, че около 40% от пациентите със сенна хрема правят и астма. „Този сезон беше доста агресивен и много от пациентите получиха пристъпи за първи път. Това доста ги стресира. Искам обаче да ги успокоя, че поленовата астма не е нещо страшно и се контролира добре с лекарства и дори може да бъде излекувана с подходяща имунотерапия, назначена от алерголог“, каза тя.

Алергологът уточни, че оплакванията може да започнат още от ранна детска възраст, а пикът на сенната хрема обикновено е тийнейджърската възраст. По данни във Великобритания около 50% от децата вече са със сенна хрема. „Не е невъзможно на 30 или 40-годишна възраст човек да отключи сенна хрема. Всичко, което ни заобикаля, има огромно значение за хроничните незаразни болести. Замърсяването на околната среда и консервантите променят нашия миробиом, а оттам и взаимоотношенията с имунната система. От една страна се борим с лошите бактерии, но убиваме и добрите“, допълни доц. Стаевска.

Вече веднъж развита, астмата се контролира с медикаменти. Доц. Стаевска посъветва бременните и майките с малки деца да не пушат, защото това увеличава шанса децата им да станат хронични астматици, защото тогава лечението е хронично.

„Това е другият проблем. Все още астмата убива, въпреки че грижата за астматиците е много по-добра в съвременната медицина. Има лечение, но пациентите не го ползват. Инхалаторните кортикостероиди не са най-лошото нещо, което може да се случи на човек. Помпите са, за да не се взимат орални кортикостероиди. Направени са така, че да влиза много малко и само да потиска възпалението, без да пречи на човека“, обясни още алергологът.

Доц. Стаевска уточни, че сега е дървесният сезон, а в края на май е пикът на тревния, а в България най-много пациенти имат алергии към треви. „Хубаво е тези хора да избягват да се движат в паркове в пика на цъфтежите. Когато се прибират вкъщи, да измиват ръцете си. Носенето на маска също до голяма степен предпазва. В пика на полените е хубаво жилището да се проветрява сутрин и вечер, а не през деня“, посъветва още тя.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   KW9P

Още от Новини