burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. Трайков: В нашите училища децата учат много предмети, но здравното образование не е сред тях

Тази година информационната кампания на ДКБ за Световния ден на сърцето е посветена точно на здравното образование, допълни той

Доц. Трайков: В нашите училища децата учат много предмети, но здравното образование не е сред тях

"В училище българските деца биват обучавани по различни предмети – математика, физика, биология, но на практика нямат часове по здравно образование“. Това каза пред Радио София председателят на Дружеството на кардиолозите в България (ДКБ) доц. д-р Васил Трайков.

Той обясни, че тази година дружеството е решила да започне информационна кампания по повод Световния ден на сърцето – 29 септември четири месеца по-рано, за да има достатъчно време посланията на специалистите да достигнат до хората – малки и големи, деца и възрастни.

„Фокус в кампанията е здравето на сърцето и начините за превенция на сърдечносъдовите заболявания. Преждевременната смъртност от сърдечносъдови заболявания – преди 65-годишна възраст, е напълно предотвратима, ако рисковите фактори са под контрол", подчерта специалистът.

Специален акцент се поставя върху здравното образование, личната и обществената грижа за сърцето, контролът на сърдечно-съдовите заболявания чрез технологиите, поддържането на активен контакт с лекар, превенцията на затлъстяването и заострянето на вниманието върху принципите за здравословен начин на живот“, каза доц. Трайков.

Той посочи, че кампанията е ежегодна и се провежда под егидата на Световната федерация на сърцето, като обаче се дава възможност на всяка национална организация да определи и свои специфични локални акценти.

Доц. Трайков допълни, че една от темите, над които федерацията започва работа в глобален аспект е влиянието на климатичните промени върху човешкото здраве и в частност върху сърдечносъдовото здраве.

Той обясни, че кампанията ще обхване всички големи градове у нас и съвпада по време с изготвянето на Национален план за сърдечносъдово здраве. Проект за документа вече е подготвен от отделните работни групи, голяма част от заложените цели са включени и в  Националната здравна стратегия.

"Това е знак, че институциите са готови на разговори по тази така важна за обществото тема. Предстои довършване на плана, но над 60 организации вече са го подкрепили с меморандум. От страна на институциите са очаква приемане на предложените мерки, осигуряване на бюджет и контрол по изпълнението", каза председателят на ДКБ.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   xAfL

User Avatar НЦОЗА 10.06.2024 22:30:50

Директорът на Дирекция Обществено здраве -данитарния инспектор Илия Тасев не намира смисъл да се подкрепят национални програми по социално значими проблеми. Такива хора се назначават в нашето МЗ, така че, едно ще приказват, друго ще правят зад гърба Ви!!!!

Още от Новини