
В последните година и половина намалява тенденцията на напускащи страната лекари, по-скоро има повече хора, които отиват да специализират за по половин, една година, но след това се връщат обратно тук. Това каза пред Дарик радио председателят на Столична колегия на Лекарския съюз д-р Асен Меджидиев.
„Като конкретен пример за това ще дам, преди две години в „Пирогов” имаше 80 специализанта, за последната година и два месеца имаме нови 120, в момента сме с 210 специализанта”, допълни той.
Д-р Меджидиев припомни за създадение от Столичната колегия фонд „Лекарска взаимопомощ”, с който млади лекари се изпращат на специализация в европейски болници. Основните критерии са лекарят да бъде до 40 години, да владее западен език, да бъде предложен от прекия си ръководител за такава специализация и съответно от съответния мениджър или ръководител на лечебното заведение.
„Много често и самите мениджъри на учебни заведения участват в нашия фонд финансово, като те сами договарят след това с този специализант той да подпише и договор за продължаване на три, или петгодешен срок от работа в съответното лечебно заведение, а съответно ръководителят му подсигурява на този човек два пъти в годината във водещи клиники в Европа и в света той да се квалифицира. Мога да кажа, че
за последните три месеца сме изпратили 15 такива специализанта
, които са изключително доволни от квалификацията, която получават. Ние имаме договори с Бернския университет в Швейцария, имаме договори с Лив Хоспитал в Истанбул, имаме договор с германски болници, имаме договор с болница Хадаса в Йерусалим”, разясни той.
Според него самото общество трябва да подкрепи младите лекари. „Да им вдъхне увереност, тъй като имаше един период на доста силни атаки срещу съсловието, по някои неоснователни, което тези хора ги потиска и те почват да търсят реализация на друго място, където са по-ценени”, каза той.
Д-р Меджидиев засегна и проблема с протестиращите медицински сестри. Според него техните
искания трябва да бъдат насочени към мениджъри на лечебни заведения
и съответно към синдикатите. „Как ще бъдат разпределени заплатите, това зависи от мениджъра. Чувам искания за заплати от минимум две минимални работни заплати. Да, съответно обаче тогава ръководителят на лечебното заведение веднага трябва да промени и заплатите на лекаря. Мога да кажа, че има в София лекари в определени болници, които с по една специалност имат под 1000 лева. Да не говорим, че специализантите всичките са на такива пари”, каза още председателят на СЛК.
Д-р Меджидиев беше категоричен, че статута на болница „Пирогов” трябва да бъде променен, защото натовареността и пациентопотока е огромен.
Коментари по темата
Общи лафове касаещи само 1 болница.Писна ми от тъпаци,алчни и лъжливи.Добре че се изнесох в чужбина,за да се връщам в родината си като турист и да се дивя на поредните мошенници,откриващи топлата вода.
Тоя дойде преди години в Пирогов да прави ушно отделение,пълен неграмотник,повярва си и сега с недоразумението Балтов ликвидират и потапят болницата... Некадърници!
Може за лекар да не става но е добър бизнесмен, за минута преглед взема по 50 лева. Че и на всичкото отгоре не ти поставя правилната диагноза.
Много се радвам, ако ви взима 50 лева за преглед ,защото това е днешната пазарна цена на един медицински преглед. А иначе как разбрахте без медицинско образование, че не поставя правилната диагноза . Или по бизнес-пролетарски просто ви дразни ,че взима пари за труда си и вече сте с лавина плювни заради това а ? Защото е известно ,че добри лекари за пролетарската паплач са само лекарите , които не им искат пари.
Как разбрах че не поставил правилната диагноза , без да имам медицинско образование ли. Не ми е нужно такова за да разбера че пациента не чува. А този търгаш каза нищо му няма. После глухотата бе потвърдена от още трима лекари един от който професор. Бих му дал и 100 лв стига да си бе свършил работата а не здравей чао дай 50 лева. Извинявайте г-н Доктор че засегнах професионалната ви чест - Вие сте Богове и никога ,ама никога не грешите! И
Има КТД .
Абе,тоя хем лекар не е,хем ушен не е,хем акъл дава... Я ходи се грамни бе мижитурка...
Статистиката е неумолима. Ако си нагъл, в България правиш много повече пари, отколкото на Запад. @DdV
Глупости ,всеки е наясно ,че това са излъскани по комунистически светли бъднини. Което говори ,че тези в УС на БЛС и председатели на РЛК са прости самодоволни усърдни слуги на управляващите , които се считат за длъжни да пригласят в хора на мутрокомунистите ,че всичко ВЕЧЕ е добре. А реално няма НИКАКВИ ЕВРОПЕЙСКИ РЕФОРМИ и никакво качване на доходите на лекарите през последните 10 години и повече. Съзнателното заблуждаване на съсловието от тези низки люде означава ,че не може да им се вярва че ще бъдат инициатори на реформи ,които да доведат до промяна. Едните лъжат ,другите мажат. Статистиките за специализантите нищо не значат и не могат да обърнат и катастрофата която идва. Никой млад способен лекар няма да остане тук по професионални причини, единствено временно заради близките си. А само им вижте смахнатата логика Чувам искания за заплати от минимум две минимални работни заплати. Да, съответно обаче тогава ръководителят на лечебното заведение веднага трябва да промени и заплатите на лекаря. Значи чак когато медсестрите поискат нормални заплати ЧАК ТОГАВА НЯКОЙ СИ ЩЕ ВДИГА И НА ЛЕКАРИТЕ А ? Чак тогава а ? Не защото отдавна лекарите трябва да имат много по-високи заплатиа ,а чак когато сестрите искали вече и те ? Смахнат мазохизмо комунизъм ли е ? Мозъчно -съдова болест ли е ? Куру инфекция ли е ? Психиатрите немедлено да се запознаят с тази епидемия сред управляващите Съюза. Изглежда обаче лечението единствено е онзи прийом при германците когато си подвикват Hans, bringt mir der Flammenwerfer...
Док, лекари вече не напускат страната защото тук доходите им вече превишават тези на колегите им в Европа. За съжаление повечето са нерагламентирани и в полусивия сектор. Не искат и промени, не искат да стачкуват...искат промени доколкото да им се осигури спокойствие за да "къртят" необезпокоявани кинти.
Това са манипулативни твърдения на управляващите кретени и не е добре да се поставяте в същата позиция на глашатаи на подобни внушения и манипулации освен ако не трупате мангизи служейки на тези кретени. Откъде да кърти кинти ,като плебсът не е склонен да плаща честния лекарски труд ? А с фалшиви болнични не се къртят кинти до нивото на германските заплати, нито основната част от съсловието изкарва по този начин пари, А и нерегламентирaни пари не значи незаконни пари или сив сектор. Например мръснишката НЗОК не е регламентирала заплащане на домашно посещения и взимайки пари за труда си лекарят не прави нищо незаконно, а си взима напълно справедливо заплащане
Да живее! Всичко вече е цветя и рози!