Грипът „Камбоджа“ вече е у нас, беше регистриран първият случай на наша сънародничка, която се е върнала от Франция. Това не означава, че настъпва и не означава пандемия, каза в предаването „Тази сутрин“ общопрактикуващият лекар д-р Николай Брънзалов, зам.-председател на БЛС. Той подчерта, че грипът е добре познато заболяване и има утвърдени начини то да бъде лекувано, има и ваксина. Д-р Брънзалов не очаква тази година да има по-различно протичане, респективно и да се налага някаква промяна в лечението.
Той припомни, че за разлика от коронавируса, грипът по-често удря децата, изявата при тях е почти мълниеносна, от порядъка на часове. Симптомите – отпадналост и висока температура, се изявяват много бързо. Д-р Брънзалов поясни, че симптомите на двете инфекции са сходни, в много случаи се припокриват, заболявания трудно се различават и по тази причина е необходима консултация с лекар, още преди човек да се тествате.
Лекарят информира още, че тази година общопрактикуващите лекари са получили безплатни противогрипни ваксини за хората над 65 г., но все още не могат да ги поставят. Крайният срок е 31 декември и има разговори с главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев за удължаването му поне с 15 дни.
Причината е, че в момента много от възрастните си поставят бустерна доза от ваксините срещу COVID-19, а между имунизацията за коронавирус и тази за грип трябва да има минимум 14 дни, обясни д-р Бърнзалов.
Той бе категоричен, че личните лекари се надяват на разбирането на МЗ и НЗОК, за да бъде срокът удължен и да не се налага неизползвани противогрипни ваксини да бъдат изхвърляни.
Д-р Брънзалов обясни, че личните лекари, в резултат на много усилия и добре направени разчети, са избегнали изхвърлянето на COVID ваксини, а самият той в практиката си вече е поставил близо 1100 дози.
По думите му, в България все още няма комбинирани ваксини срещу грип и COVID, но такива се разработват и ще се появят, защото грипният вирус е изменчив, а коронавирусът също, макар и не в такава степен.
„Те ще бъдат необходими, за да се предпазва отделният човек и обществото от двете заболявания“, каза той.
„Историята е показала, че много рядко две епидемии „се въртят“ в обществото“, посочи д-р Брънзалов и призова хората да търсят лекарска помощ при някакви симптоми, а не да се самолекуват и самоизследват. Само лекар може да каже за коя инфекция става въпрос, допълни той. „Има много желаещи в обществото да практикуват нашата професия, но не мисля, че е редно“, заключи д-р Брънзалов.
Коментари по темата
да отслабнеш, телесно. Умствено си успял.
„Има много желаещи в обществото да практикуват нашата професия, но не мисля, че е редно“, заключи д-р Брънзалов.. Как да не може бе ? За левче два всеки може да е лекар ии не само може ,а е длъжен да се самолекува сам. Зашото аз не искам да лекувам за левче два тази пролетарска тълпа. И алоо не ни пращай при нас навалицата. Да се саммолекуват сами. За по-сигурно да се запишат в Червенокръстки кръжок в събота и неделя.
Между прилагането на две ваксини стандартния срок е 28 дни ,а не 14. Друг е въпросът м,че начинът на провеждане на противогроипна ваксинация е тъпащки. Слдевашще на пенсионерите да се издадат ваучери -отива в аптеката-взима си ваксината и отива да му се постави при личния лекар. Така се прави в Германия и с детските ваксини. Сега личните лекари се ангажират с отиване да получат ваксини лично, съхраняване, обаждане до пациенти ( и това не може да стане когато преглеждат в работно време ,а във времето за почивка , кандърдисване на Иванчо и Марийка ,които гледат с конспиративни мисли ,един куп времезагуби и тежка организация за НЯКАКВИ КИРЛИВИ 4 (ЧЕТИРИ) лева . Що не духате таратора а? Някой си фармагигант получава милиони левове по програма тоест държавна поръчка от бедна държава , накрая за да си реализира стоката за сметка на изпълнителя ,който е ниско платен и натоварен с несвойствени задачи да им осигури тази реализация и пачки.
Личи, че Брънзалов не чете научна литература. Говори грубо и не компетентно...
Брънзалов да прочете определението за ваксина!