burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Грибнев: 54% от държавните болници не генерират загуби

Електронното здравеопазване върви, през август предстои да въведем е-хоспитализацията, допълни той

Д-р Грибнев: 54% от държавните болници не генерират загуби

„Финансовото състояние на болниците като цяло е стабилно. От 62-те държавни болници, които Министерството на здравеопазването следи и има участие в тях, около 54% не генерират загуби“. Това заяви пред БНТ заместник-министърът на здравеопазването д-р Петър Грибнев.

По думите му критичните болници са „Пирогов“, „Александровска“, „Свети Георги“ в Пловдив и болницата за хематологични заболявания в София, но те лекуват и най-тежките пациенти.

Той даде пример с болниците в Самоков и в Гоце Делчев и уточни, че те са общински, но се държат добре финансово и се развиват.

„Болницата в Чирпан обаче не успява да се развие. Тези, които се държат добре финансово, ще продължат да съществуват, но тези, които не се държат стабилно финансово, сме предприели мерки да предоставят адекватни и детайлни бизнес планове“, каза заместник-министър.

„Защо Окръжна болница успява да се държи финансово, защо други общински болници успяват да се държат добре финансово? Когато една болница има достатъчно пациенти, би трябвало да получава достатъчно средства за нейното финансиране“, каза още зам.-министърът.

Той уточни, че се осъществява контрол относно фалшивите хоспитализации и където е необходимо се изпращат проверки.

По думите му за една седмица период има около 1,4 млн. електронни направления в системата.

„Министерство на здравеопазването постоянно осъществява контрол, когато се налага. Когато системата стане видима за всички след въвеждането на електронното направление, ще можем да кажем къде и в кои болници има голямо натоварване. Електронното здравеопазване върви - въведохме електронното направление, а през август предстои да въведем електронната хоспитализация“, подчерта д-р Грибнев.

Той обясни, че в момента тече процес на приемане на наредбата за електронното здравеопазване.

„Надявам се тази актуализация на бюджета да бъде приета, защото е изключително важно“, каза още заместник-министърът.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   8UDB

User Avatar Генератора 21.06.2022 10:48:26

А защо? Какво прави МЗ, за да не генерират загуби? Кога лечебните заведения ще станат равнопоставени? Кога ще се изравни нормативната уредба за лечебните заведения работещи с публични средства? Какво се очаква, ако едни лечебни заведения се управляват свободно на база икономическия интерес на собственика им, а други са подложени на непрекъснат административен тормоз, също от собственика им, който се чуди как да нареди всякакви калинки в управлението им? След отговор на тези въпроси ще се разбере, че ако цели 54% от държавните болници не са на загуба, то това е страхотно постижение. Въпреки усилията на всякакви ръководители.

User Avatar гост 14.06.2022 12:05:41

46% не са малко.Те как се развиват?

User Avatar Гост 15.06.2022 23:27:43

Не се държат финансово.

User Avatar гост 14.06.2022 11:59:39

Далеч,далеч от проблемите!

User Avatar ???? 14.06.2022 10:44:04

Защо Окръжна болница успява да се държи финансово= Защото няма хематология.

User Avatar Хахахаха 14.06.2022 20:42:01

Абсолютно! Така ще да е, при кл.пътека левкемии 1000 лв и кл.пътека бронхит 2000 лв...:)))))

User Avatar Гост 14.06.2022 11:52:26

С това недомислено увеличение на заплатите или ще е на загуба, или ще съкращава персонал, или ще надписва фалшиви дейности.

User Avatar Гост 14.06.2022 13:05:52

Я да ги минат на минимални заплати викаш!

Още от Новини