Д-р Димитър Василев е специалист в Отделението по урология на МБАЛ „Бургасмед“. Завършва медицина в Медицински университет – Плевен, специализира урология в . Бургас. Интересите му са насочени към съвременните диагностични подходи и лечение на болестите на пикочо-половата система – нефролитиаза, тумор на бъбрек, тумор на уретер, сексуална дисфункция, уголемена простата и други.
Д-р Василев, как избрахте медицината за своя професионална съдба? Помогна ли Ви семейната среда или сам се насочихте към лекарската професия?
Бях ученик в 7-ми клас, когато останах за дълго в болница. Бях с двустранна бронхопневмония. Лекуваха ме продължително време. Наблюденията, впечатленията от това, което виждах, останаха трайно в съзнанието ми. Още тогава разбрах, че един ден ще стана лекар.
Завърших с отличие Математическата гимназия в Добрич. След това кандидатствах медицина и бях приет, пак с отличен успех. Родителите ми не са се намесвали в моя избор, но ме подкрепяха изцяло.
Защо решихте да се посветите на урологията?
Урологията е една от специалностите с най-голямо и бързо развитие в световен мащаб. Харесва ми възможността за миниинвазивно лечение на множество урологични заболявания като бъбречно-каменната болест, тумори на пикочния мехур, доброкачествена простатна хиперплазия.
Какво Ви носи най-голямо удовлетворение от работата в Отделението по урология на МБАЛ „Бургасмед“?
Когато имам труден и сложен случай и успея да намеря бързо правилното решение – както за поставяне на диагнозата, така и за намиране на правилното лечение и поведение към пациента. Удовлетворението идва, когато видя постигнат отличен резултат от лечението.
Как се промени през годините потокът от пациенти?
За съжаление, все по-млади пациенти се налага да посещават урологичните кабинети. Има тенденция за намаляване прага на възрастта при появата на онкологични заболявания на пикочо-половата система. Моят съвет към по-младите пациенти е да извършват редовно профилактични прегледи.
Вече изпращаме месеца на мъжкото здраве – Movember. Споделете впечатленията си от организираната кампания и други събития – изиграха ли те своята роля, става ли българският мъж по-отговорен към здравето си?
Определено имаше голям интерес от страна на хората. Мисля, че такива кампании са полезни за ранно откриване и профилактика на различни урологични заболявания.
Кои са Вашите учители в специалността?
Моят голям и най-добър учител беше д-р Владимир Николов, който, за голямо съжаление, ни напусна – отне ни го COVID.
Щастлив съм, че имах възможност да работя и да се уча ежедневно от него. Имах и късмета през годините да придобия знания и от други добри уролози като д-р Сребрин Попов, както и от професор Анакиевски. Научих безценни неща и продължавам да уча и да се усъвършенствам.
В личен план, кои са любимите Ви занимания за свободното време?
Най-ценните моменти за мен са тези със семейството ми. Обичаме да пътуваме и да прекарваме времето си сред природата. Разбира се, четенето на медицинска литература е част от ежедневието ми.
Кои са принципите – човешки и професионални, които се стремите да отстоявате винаги и при всички обстоятелства?
В моя професионален път се опитвам да помагам на моите пациенти, без да им навредя. Силно дисциплиниран съм, а основните ми принципи са честност и искреност.
Какво бихте искали да пожелаете на колегите си, с които споделяте радостите и трудностите на професията всеки ден?
Да бъдат такива, каквито са сега, и да не се променят. На себе си пожелавам да продължа да работя в този прекрасен екип на Отделението по урология на УМБАЛ „Бургасмед“.
Коментари по темата
Трябва да стане лекар. Всичко това дето го дрънка е нормален професионален път.