burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Димитър Петров: Доплащането има много положителни ефекти

Д-р Димитър Петров: Доплащането има много положителни ефекти

"Лично аз съм негов привърженик на първия модел, предложен от министър Ананиев, тъй като той реално дава демонополизация на Касата. Разбира се, това трябва да стане по съответния начин и няма да стане бързо. Той изисква лицензиране на дружества със специална цел, поетапно излизане на определени категории лица, както е в Германия със заместващото осигуряване. Да се тръгне по пътя на Холандия, но и по техните стъпки, защото за да постигнат този модел, им отне около 10 години". Това заяви бившият подуправител на НЗОК и здравен консултант д-р Димитър Петров  по време на кръглата маса „Дискусия за бъдещето на здравеопазването“.

Той отбеляза, че по втория модел има твърде много неясноти. „На мен не ми е ясно защо се дели осигуровката по вертикала, т.е. защо двама осигурители плащат по един и същ начин и за едно и също нещо. Бих го разбрал, ако единият плаща солидарно, а другия - на база личен риск. Или Касата да плаща едно, а фондовете - друго. В тази комбинация обаче е безсмислено упражнение. Вторият осигурителен стълб е привнесен от пенсионното осигуряване, а то е много по-различно от здравното“, каза д-р Петров.

Той подчерта, че е твърд привърженик на доплащането, тъй като то има много положителни ефекти. „Обаче в този модел човек стига до извода, че пациентът ще плаща пет пъти за едно и също нещо - Каса, застраховка, регламентирано доплащане, евентуално доплащане, ако лечението му е излязло по-скъпо, плюс всички доплащания, които вървят за избор на екип, такси за телевизори и т.н., които остават. Това едва ли е обществено приемливо, а дори и политически“, поясни д-р Петров.

„Има и трети модел - стегнат пакет и стимули за доброволно осигуряване. Има техники, по които това да стане“, завърши изказването си той.  


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   K1Ej

Още от Новини