Хомеопатията възстановява защитните механизми на организма и отключва естествената реактивност на организма към самоизлекуване. Тя е много подходящи при субфебрилни и фебрилни състояния, при температура до 38 градуса, в които използването на химически агенти е определено неправилно.
Това каза д-р Петко Загорчев, специалист по анестезиология и интензивно лечение, клинична токсикология и спешна медицина и председател на Българската медицинска хомеопатична организация, в подкаста на БНР „В центъра на системата“.
По думите му хомеопатията е открита от лекар преди повече от 250 години, когато лечебният арсенал е бил изключително ограничен, и е за лекари. „Тя е изключително сложна и като философска система, и като материя за знание“, каза д-р Загорчев.
„В момента сме в „микс“ от вируси и това, което наблюдаваме реално в спешните отделения са от риновирусите, които ние рядко изследваме лабораторно и доказваме, тъй като клиничната им картина е сравнително лека, но за съжаление на родители, баби и дядовци, които помагат в отглеждането на децата, представляват изключително сериозен социален проблем, защото детето боледува, ще отсъства от детска градина или училище и ще трябва да се ползват болнични.
Все още имаме и случаи на варицела, тя е на приливи и отливи, ту се увеличават случаите, ту намаляват, има и аденовирусни инфекции, коксаки вируси, които са с висока контагиозност, дори и при възрастните хора. Както преди всяка грипна епидемия, много грипоподобни вируси, т. нар. парагрипни вируси се появяват и те често продължават месеци след грипната епидемия“, каза д-р Загорчев.
Той заяви, че в момента има грип А сред децата, а при децата и възрастни има COVID, който протича с хрема, един два-дни с температура, понякога с гастроинтестинален синдром, повръщане и диарии. „Добре е да се направи и тест за грип А, грип Б и за COVID, да се пусне кръвна картина, за да се разграничи дали е вирусна, бактериална инфекцията или дали има някакъв специфичен кръвен елемент като моницитите за вирусната мононуклеоза. На пръв поглед тя е много страшна, със зачервено гърло, гнойни налепи, но е вирусна и не се поддава на антибиотично лечение. Там се прибягна до симпотматични средства, обучават се майките какво трябва да се наблюдават, а има и не малко лекари, които познават немалко препарати с маркери, които да отдиференцират вирусното от бактериалното заболяване“, каза още д-р Загорчев.
По думите му за хрема в хомеопатията има над 25 медикамента, защото капките за нос и честата им употреба водят до атрофия на носната лигавица.
„Трябва да сме готови за всичко, но трябва да запомним едно - в болестната картина, която се развива, има две страни. Едната е свързана със съответния вирус, другата страна е отговорът на макроорганизма, като реакция на имунната система, която се сблъсква с вируса и прави необходимото за овладяване на това състояние и за отключване на оздравителен процес“, допълни д-р Загорчев.
Коментари по темата
Хомеопатията е начин да даваш нищо под формата на нещо.
БЛС магьосници
за шарлатани, т.е.