burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Ива Христова: Епидемията от COVID-19 у нас е овладяна, но трябва да внимаваме

При грип смъртността е 10 пъти по-ниска в сравнение с коронавируса

Д-р Ива Христова: Епидемията от COVID-19 у нас е овладяна, но трябва да внимаваме

 „Случаите нарастват, но е добре, че те са на огнища. Нямаме широко разпространение, което е важно. Ако го имахме, цялата страна щеше да пламне. Случаите са на клъстери и показват, че там където не се спазват противоепидмичните мерките, вирусът, циркулирайки сред нас, неминуемо ще доведе до епидемичен взрив.

Това каза зам.-директорът на Центъра по заразни и паразитни болести д-р Ива Христова пред Нова телевизия.

По думите й към момента не може да се говори за втора вълна. „Епидемията е под контрол. Там, където не се спазват мерките, ще има епидемични взривове. Това може да се очаква и в бъдеще“, допълни д-р Христова.

„Когато има работници, които не се чувстват добре, те трябва да си останат вкъщи, да потърсят личния лекар, да се карантинират, за да не заразяват нататък. Хората и другите около тях вероятно са били твърде близо един до друг и без маски и така от единични случаи се е стигнало до десетки заразени”, каза д-р Христова.

Според нея с разхлабването на мерките се е създало фалшиво усещане, че всичко е ликвидирано. „Да, епидемията е под контрол. Много по-малко са случаите в страната, ако изключим отделните огнища. Освен това с целия опит, който имаме зад гърба си, сега много по-бързо се действа по откриването на контактните лица. Направени са страшно много изследвания, за да се стигне до тази висока бройка, което неминуемо е свързано. По-скоро можем да говорим, че имаме по-пълна картина на това каква е заболеваемостта”, обясни д-р Христова.

По думите й при вирусните заболявания има тенденция за намаляване на вирулентността на вируса, но това е много бавен процес и не можем да разчитаме на него. Същевременно обаче от този брой заразени много малка част са с клинична симптоматика и са само вирусоносители.

Твърде вероятно е да има втора вълна, защото през есента и зимата има по-добри условия за разпространение на вируса. Ако не успеем да го ликвидираме през лятото, а този шанс става все по-малък, неминуемо ще има ново покачване на случаите заедно с останалите респираторни инфекции и грипа“, уточни д-р Христова, но допълни, че няма основание да се смята, че втората вълна ще е по-тежка от първата.

В отговор на твърдение, че грипът взима повече жертви, но пък противогрипните ваксини са напълно безсмислени, д-р Христова отговори, че смъртността от грип е повече от 10 пъти по-ниска. „Разликата е, че има огромен брой заразени и затова като абсолютен брой смъртните случаи са съизмерими с тези от COVID-19. Всяка година се променя състава на ваксините срещу грип, в зависимост от щамовете, които циркулират в Южното полукълбо, където започват. 100% протекция от тях няма, но осигуряват по-леко протичане на заболяването“, каза д-р Христова.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   wKnm

Още от Новини