burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Илиев: Възрастните да се имунизират с РНК-ваксините, а младите - с AstraZeneca

Д-р Илиев: Възрастните да се имунизират с РНК-ваксините, а младите - с AstraZeneca

„Ваксината на AstraZeneca е абсолютно безопасна при приложението й при пациенти. Това, което към момента липсва от страна на производителя, са тестове, които да показват, че медикаментът е ефективен при по-възрастните хора”. Това заяви пред Нова телевизия д-р Аспарух Илиев, завеждащ Лабораторията по инфекции на мозъка към университета в Берн.

По думите му той и колегите му са обсъдили този въпрос и заедно са достигнали до извода, че липсата на подобна информация се дължи на „немарливост” от страна на компанията, която не е включила хора над 65-годишна възраст в клиничните си изпитания.

„Нито една от препоръките да не се ваксинира тази възрастова група не е свързана с наличие на опасни и сериозни странични ефекти при тях”, категоричен беше експертът.

„В момента Европейската медицинска агенция препоръча ваксината за всички възрастови групи, изхождайки от позицията, че поради липсата на особени странични ефекти при по-младите не може да се очакват такива и при по-възрастните. По отношение на хората над 65-годишна възраст трябва да се проследи как ще се извършва ваксинирането”, допълни той.

Д-р Илиев каза още, че ваксинираните хора във Великобритания могат да бъдат една от контролните групи, така както в момента с една от РНК-ваксините се имунизират бременни жени в Израел. „Въпреки че нямаме никакви данни за вреда при бременни жени, групата в Израел ще послужат и като информация. Това ще подейства успокояващо и на останалите, тъй като това е един жив тест“, каза той.

Специалистът препоръча всички по-възрастни хора да бъдат ваксинирани с РНК-ваксините, които са доказано ефективни. „Без наличието на РНК-ваксините тази на AstraZeneca би била хит, но нейната ефективност е малко по-малка и тя е много добър вариант при млади хора. Дори имунизираните да се заразят, те със сигурност ще изкарат много по-леко болестта“, каза д-р Илиев.

По отношение на южноафриканския вариант на коронавируса той заяви, че тревогата идва от риска ваксинираните хора да не са достатъчно защитени. „Засега знаем, че ваксините действат срещу тях достатъчно ефективно. Лично аз смятам, че на този етап трябва да имаме повече загриженост за британския щам, за който е доказано, че се разпространява по-бързо и по-лесно“, каза още д-р Илиев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   utTK

User Avatar Лекар 01.02.2021 23:29:52

Здраве.нет, не би ли трябвало да премахвате постове като този на Да-да?

User Avatar MOHA 03.02.2021 09:11:18

He!

User Avatar Да да 01.02.2021 10:41:04

Ей, голям експерт! Няма що, всички станаха експерти! Ще умрем якоооооо! Смешници!!!

User Avatar Гост 01.02.2021 13:32:50

Кътев, хапчетата!!!

User Avatar Да да 01.02.2021 16:36:04

Да си ЕПБ - ТИ ! Ясен ли съм , идиот! Ти си най-големият защитник на педераса здравен министър и разни други лакеи! Давай си задника, въшкар!

User Avatar Гост 02.02.2021 11:48:40

Хахахахах и кой съм аз?????

User Avatar Да да 01.02.2021 16:36:38

да се чете ЕПМ - ЯСНО!

Още от Новини