Изпълнението на инвестицията по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) за изграждане на центрове за лечение на инсулт не води до ограничаване на възможността на болниците, без значение държавни, общински или частни, да организират и изпълняват дейности по ендоваскуларно лечение. Самите лечебни заведения имат възможност, при желание от тяхна страна, да развият такъв тип дейност, включително и с инвестиране на собствени средства. Това се отнася и за болниците на територията на област Стара Загора.
Това каза служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Радослав Рибарски относно изграждане на високотехнологичен център за лечение на инсулт в град Стара Загора.
По думите на министъра УМБАЛ „Д-р Стоян Киркович“ - Стара Загора попада в списъка на лечебните заведения от група „Центрове за лечение с тромболизи“ и това е причината да е извън групата на лечебните заведения, в които ще бъдат изградени строук-центрове.
Министър Кондева уточнява, че извършването на интервенционална диагностика и ендоваскуларно лечение на мозъчно-съдови заболявания е високотехнологична дейност, която изисква наличие и на множество структури от най-високо ниво на компетентност, както и на медицински специалисти, притежаващи съответната квалификация.
„За определяне на критериите за избор на конкретните лечебни заведения, на територията на които ще бъдат реализирани дейностите от инвестицията, Министерството на здравеопазването създаде работна група, включваща водещите специалисти в България по приложимите медицински специалности като неврохирургия, кардиохирургия, образна диагностика и други. На база на определените критерии и след извършване на задълбочен анализ, бяха избрани лечебни заведения, отговарящи на изискванията, към които може да се изградят т. нар. строук-центрове. Бяха взети предвид освен нивото на компетентност в съответните клиники и отделения и изпълняваните дейности в лечебните заведения, а също така и териториалното разпределение, броят на населението и неговото разпределение, базите за спешната медицинска помощ по въздуха и други критерии. Броят на структурите е определен също на база обслужваното население, което попада в съответните райони на планиране“, казва д-р Кондева.
„С реализирането на инвестицията Министерството на здравеопазването цели да създаде основата на обществено достъпна система за най-съвременната диагностика и лечение на инсулт, която в последствие може да бъде разширена с включването в нея на други лечебни заведения за болнична помощ, покриващи изискуемите критерии за материално-техническа обезпеченост и наличие на необходимите медицински специалисти. Изпълнението на инвестицията не води до ограничаване на възможността на болниците, без значение държавни, общински или частни, да организират и изпълняват дейности по ендоваскуларно лечение“, допълва здравният министър.
Коментари по темата