burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Красимиров: Надявам се европейската диплома да е само началото на пътя ми в EANS

Д-р Красимиров: Надявам се европейската диплома да е само началото на пътя ми в EANS

Д-р Георги Красимиров е на 33 години и работи в УМБАЛ „Св. Анна“ повече от една година. Завършва Медицинския университет – София през 2016 г., а специалност „Неврохирургия“ придобива през 2022 г. По време на Конгреса на Европейската асоциация по неврохирургия (EANS), който се провежда от 13 до 17 октомври 2024 г. в София, той беше единият от двамата българи, които получиха европейска диплома по неврохирургия. Пред Zdrave.net д-р Красимиров разказа какво е направил, за да я получи, и накъде смята да се развива в бъдеще.

Д-р Красимиров, честито дипломиране! Какво представлява европейската диплома по неврохирургия?

Това е диплома, която ни прави част от Европейския съвет по неврохирургия (Fellow of the European Board of Neurological Surgery). Това е признание, което получават по-малко от 60 човека на година, а до момента от България има не повече от 10 души с такава диплома. Самата диплома е финалът на четиригодишен курс, който се провежда в различни европейски градове, благодарение на Европейската асоциация на неврохирургичните общества, в която членуват най-добрите неврохирурзи от цяла Европа и Близкия Изток. Над 700 са кандидатите за този курс всяка година, но не повече от 60 успяват да го завършат. Смисълът на това обучение е да стандартизира знанията и уменията, начина на поведение спрямо пациентите, където и да се намира в Европа неврохирургът. Дипломата е признание от най-добрите неврохирурзи за това, че има достатъчно умения и знания и правилен подход за тяхното прилагане.

Обмисляте ли да се насочите към някоя от подспециалностите на неврохирургията?

За момента не съм се специализирал тясно. В Клиниката по неврохирургия на УМБАЛ „Св. Анна” се извършват както мозъчни, така и гръбначни операции, лечение на болката, ендоваскуларно лечение, лечение на съдови и неврологични заболявания, инсулти и др. Имаме възможността да черпим опит от едни от най-добрите лекари в България. Мястото, на което работя, многократно е награждавано като един от най-добрите мозъчно-съдови центрове в България и на Балканите. Иска ми се да помагам на възможно най-много хора, но няма как да определиш страданието на един човек като по-важно или по-маловажно спрямо друг, затова и ми е трудно да се насоча към по-тясна специалност.

България е една от водещите държави в Европа по инсулти и по смъртност от тях. Какво, според Вас, може да се направи, за да се намали смъртността и инвалидизацията от инсулти?

По отношение на инсултите водещи са колегите невролози, но идва момент, когато и хирурзите можем да се намесим чрез ендоваскуларното лечение – тромбектомия. Това обаче е последният шанс за пациента. Ендоваскуларното лечение е терапията за повечето съдови заболявания, посредством минимално инвазивни методи – през кръвоносната система.

Факт е, че в България са нужни повече центрове за лечение на инсулт като нашия. България е голяма страна и въпреки че имаме вече медицински хеликоптер, времето е от първостепенно значение. Всяка една загубена минута е фатална за пациента.

Какво Ви предстои оттук нататък?

Продължавам да се боря за здравето на пациентите и се надявам това да е само началото на пътя в Европейската асоциация по неврохирургия.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   q%YN

User Avatar nexx 16.10.2024 12:35:36

Иcкатe напълно нови yсещания в CEKCA? Tогава тpябва да опитате това нещо-----> use.my/myxpro

User Avatar ИГ 15.10.2024 18:12:19

Вие много сте сбъркал. Право да извършват ендоваскуларно лечение имат лекари от 3 специалности - невролози, неврохирурзи и рентгенолози, след преминато обучение. И определено проф. Сираков не е направил нито едно ендовакуларно лечение на мозъчен инсулт, защото в УМБАЛ "Свети Иван Рилски" пациенти с инсулт не се приемат и тромбектомии не се правят. Провервайте си информацията, г-н Запознат!

User Avatar Запознат 17.10.2024 01:48:15

Касае се за изцяло рентгенов метод, разединяване и съединяване на тъкани НЯМА - основен момент в хирургията. Да, има логика да се извършва от хора, които на първо място са наясно с рентгенологията. Всички останали са безработни откъм оперативна дейност паразити.

User Avatar Запознат 15.10.2024 18:02:40

Еноваскуларното лечение не се извършва от неврохирурзи, а от интервенционални радиолози. Колегата нещо е объркал специалността. Единственият достатъчно компетентен по този въпрос е Проф. Сираков.

Още от Новини