„Остава съвсем малко за доизчистване преди срещите с Надзорния съвет, вероятно в средата на май, когато има вече и нов бюджет, и ще говорим за цени и обеми“. Това каза пред БНТ председателят на БЛС д-р Иван Маджаров във връзка с преговорите за нов Национален рамков договор между съсловната организация и НЗОК.
„Има неща като НЗИС и електронизацията, които трябва да се добавят в НРД, да се премахнат изискванията за съхраняване на хартиена документация, както и някои дреболии, които с времето доказаха, че не работят добре. Такива са твърде строгият контрол при първа проверка. Той би могъл да бъде изместен като методичен, т.е. с по-леко наказание при първо провинение, и утежнен при следващи рецидиви. Остаряло изискване е и поставянето на личния телефонен номер на вратата на общопрактикуващите лекари. Всички сме съгласни, че да звъниш на някого по всяко време не е редно. Необходимо е да се уточни, че може да се звъни само през работно време с изключение на случаите, когато личния лекар не е поел ангажимента 24 часа сам да обслужва своите пациенти. Има и такива лекари. Пациентите са уведомени в извънработно време дали да звънят на личния си лекар или на неотложна помощ, с която той има договор“, каза той.
Д-р Маджаров коментира и предложението на Касата от миналата година да има заложени фиксирани минути за преглед, като подчерта, че това би довело до листа на чакащи. „През кабинетите на личните лекари сега минават 60-70 човека, а по грипно време и повече. При задължително изискване прегледът да продължи 15 минути, на ден ще могат да приемат не повече от 24 пациенти. Предполагам, че това предложение ще бъде оттеглено от Касата. Другото важно нещо, за което ще настояваме, е както няма лимит за профилактичните прегледи, така да няма и за диспансерните, защото това е наблюдение на хронично болните пациенти, както е по наредба“, каза председателят на БЛС.
По отношение на бюджет за 2023 г. той изрази увереността си, че ще има разум и ще има бюджет. „Въпросът е, че трябва да се насочи към реално увеличение на цените на пътеките, а не към нереален брой посещения в болници. Това е начин, по който парите не могат да достигнат до изпълнителите на медицинска помощ“, каза д-р Маджаров.
Той отново припомни предложението на БЛС средствата за иновативно лечение в болниците да бъдат разпределени в отделно перо.
Като голям проблем в здравната система д-р Иван Маджаров обяви увеличаването на възрастта на личните лекари. „Следващите 10 години ще има едва около 20% от сегашния брой общопрактикуващи лекари. Все повече желаещи има обаче да специализират обща медицина, което е добра новина. Държавата трябва да бъде по-гъвкава по отношение на специализациите, за да не се чака. Минимум 150 нови общопрактикуващи всяка година, за да може да се компенсира загубата на лични лекари заради възрастта“, каза той.
Коментари по темата
Пациентите си звънят на личния лекар но той никога не вдига телефона и айде в бърза помощ. Там се покриват огромна част от работата на така наречените лични лекари от който и пациентите са пропищяли че не им се обръща внимание. Но пък взимат пари като депутати
Графиците на работа са обявени на поне 10 места,вкл с възможност за онлайн записване.Със звънене на телефон какво ще постигне пациента?Да му кажа нещо за температура или разстройство?Административното натоварване е огромно-бележки,бележки,бележки за преял,за пръднал,за непочесан,и за курорт,и за кухня,и за спорт,и за социални,за полиция и т.н.
Стига с това24ч. Разположение.Къде са спешна и неотложна помощ.Нали ще ставаме като на Запад.С такса 2.90и 1 лев какво да покрием по- напред?Децата не плащат ,пенсионерите също.Младите имат някакви тъпи претенции,прочели диагнозата си в Интернет и искат изследвания и консултации по тяхна преценка.Вече не се търпи.И това е само една част от това,за което се сещам.Омръзна ми да съм длъжна да хора без образование,но с големи претенции.Питам на какво ?Ето затова няма да има,ще става и по-зле с простите джипки.Така ни наричат
Стига с тези приказки за крадене! То няма пари за нищо, вие само обвинения хвърляте. Трябва висока вноска за ЗОЛ, държавата да плаща в пълен размер за нейните служители, пенсионираните и децата. Остойностяване на труда на лекарите! И толкова, не е трудно.
Спрете да крадете и ще се вдигнат цените.
Спрете и вие!
И през работно време не бива да се звъни на лекаря по личен телефон! При 30-40 позвънявания на ден (а по време на ковид и над 100) лекарят ще преглежда ли или ще говори по телефон. Още повече, че 99% от позвъняванията са за глупости - кога си на работа?, ще ми дадеш ли направление?, кога да дойда?, имаш ли много хора?, само да питам нещо...?....
В почивно време съвсем пък не трябва да се звъни. Който му трябва доктор отива в работното му време пред кабинета му.
Именно! По подразбиране е, че в почивно време не трябва да се звъни. Всъщност изобщо не виждам основание някой да звъни на лекаря си. Който има нужда, отива за преглед в кабинета.