burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Мартин Начев: Искам да виждам все повече пациенти, на които съм успял да помогна

Д-р Мартин Начев: Искам да виждам все повече пациенти, на които съм успял да помогна

Д-р Мартин Начев завършва медицина в Медицинския факултет към Тракийския университет в Стара Загора през 2018 г.

От 2019 до 2020 г. е специализант по гастроентерология във Вътрешно отделение към МБАЛ „Св. Пантелеймон“ в Ямбол.

През 2020г. става част от екипа на Отделението по гастроентерология на УМБАЛ "Пълмед" Пловдив. Придобива специалност по гастроентерология през декември 2023 г. Към момента е част от екипа лекари МС „Здраве“, гр. Пазарджик, като освен в ДКЦ „Пълмед“ преглежда на кабинет и в ДКЦ I в. Пазарджик.

Има следдипломна квалификации в областта на конвенционалната абдоминална ехография и ехография на повърхностни структури, конвенционална гастроинтестинална ендоскопия с биопсия, преминал е практически курс по интервенционална гастроентерология на живи свински модели – лигиране на варици и поставяне на хранопроводни протези.

Член е на Българския лекарски съюз; Българското дружество по гастроентерология, Българската асоциация по ултразвук в медицината, Европейското дружество по гастроинтестинална ендоскопия, както и на Асоциацията на младите хепатогастроентеролози в България.

Д-р Начев, как решихте да изберете медицината за своя професионална съдба? Изиграха ли роля за този избор семейната среда, училището?

Изборът ми да уча медицина се формира още в юношеска възраст. Но този избор си има и предистория. Бях в 7-ми клас когато реших да се развивам в сферата на хранителната промишленост - тъй като обичам да готвя, бях решил да стана готвач. След като кандидатствах в професионална гимназия по хранителни технологии и бях приет, в се зароди идеята, че искам да съм полезен на обществото. Имах афинитет към биологията и реших да кандидатствам медицина. Може да се каже, че семейната ми среда оказа голямо влияние върху това мое решение, тъй като всички мои роднини са или учители или военни, хора, които с професиите си служат на обществото. Такава е лекарската професия, затова избрах нея.

Кои са преподавателите Ви, които изиграха най-голяма роля във формирането Ви като личност и лекар?

Разбира се, всички мои учители са изиграли роля в това да се формирам като личност, да стана такъв, какъвто съм в момента.

Искам да благодаря на всички тях за усилията и търпението, които са положили и за всеотдайността, с която са ме учили. Специални благодарности искам да изкажа на няколко човека от ученическите ми години, които ми помогнаха в това да развия идеята си и да кандидатствам медицина. Единият от тях, за съжаление вече не е сред нас, това е моят класен ръководител в професионалната гимназия г-н Петко Атанасов. Той се опитваше да помогне на всички нас като на собствени деца. По ирония на съдбата той почина от карцином на главата на панкреаса, болест с която се срещам редовно в ежедневието си на гастроентеролог. Друг мой учител, който положи доста усилия в това да се подготвя за кандидатстването ми по медицина, е г-жа Нели Вълканова. Тя повярва в мен и ми даде знанията, които имам по химия. Това ми помогнаха много в следването ми.

Другите хора, на които искам да изкажа благодарност, са всички преподаватели в Медицинския факултет към Тракийския университет в Стара Загора. Признателен съм и на още един голям човек - д-р Никола Боянов, началник на Гастроентерологично отделение в УМБАЛ ,,Пълмед”, както и целия екип за това, че ме приеха като част от тяхното ,семейство. Те ме научиха на цялото познание, на всички умения и опит, които имат в гастроентерологията. Благодарение на това сега имам възможността освен в „Пълмед“ да имам свои пациенти и в ДКЦ I-Пазарджик и Сектора по гастроентерология към Отделението по вътрешни болести на болница „Здраве“ в Пазарджик.

Кои етични принципи възприехте от тях по време на следването си?

Етичните принципи, които приех от моите учители, са няколко основни. Те са кратки, прости, ясни и са близки до това, в което са ме учили в моето семейство: Преди всичко бъди добър човек. Ако не можеш да помогнеш не вреди на човека и го прати там, където могат да му помогнат. Дръж се с хората така, както искаш и те да се държат с теб. Винаги отговаряй с добро.

Какво предопредели избора Ви на специалност?

По време на следването ми в Медицинския университет започнах да харесвам две специалности. Едната бе гастроентерология, която с огромно щастие практикувам и в която се развивам, а другата - съдова хирургия.

Благодарен съм на съдбата за това, че по стечение на обстоятелствата нямаше места за специализация по съдова хирургия и това подпомогна насоката ми към гастроентерологията. За пореден път сега разбирам, че това е било правилният избор.

Друг основен момент, в това да избера гастроентерологията, е че в последните години специалността се развива с огромна динамика във всякакви насоки. Най-важното е, че това развитие носи ползи и минимална инвазивност в лечението на пациента.

Например, в днешно време, чрез ендоскопски техники, които се прилагат от гастроентеролог, се премахват карциноми в начални стадии, като дори не се налага пациентът да преминава оперативно или химиотерапевтично лечение.

Кои теми и проблеми от специалността намирате за най-интересни и предизвикателни?

Гастроентерологията ме привлече с това, че обхваща много органи и системи, които са свързани пряко с моята първа специалност, а именно храненето.

Имам насоченост към заболяванията на панкреаса и тънкото черво. Не че другите органи от гастроинтестиналната система не са ми интересни, но по-голям афинитет изпитвам към тази патология.

Друга моя страст, която се разви по време на специализирането ми, е ендоскопската диагностика и лечение на лезии на дебелото черво и стомаха.

Имате ли вече увереност, че сте направили правилния избор?

Работата ми в Отделението по гастроентерология в „Пълмед“ ме научи на нещо много важно: чрез перфектна организация, всеки знае своето място, своите отговорности и способности. В този ред на мисли съм категоричен, че изборът ми е бил правилен.

Вече съм напълно уверен в това, че съм направил правилния избор! Всичко, което правя в тази специалност с времето започна да ми харесва все повече и повече, а с времето усещам, че правя всичко с повече лекота.

В личен план кои са любимите Ви занимания за свободното време?

Любимите ми занимания са и мои хобита. На първо място да прекарвам време с моето семейство.

Тъй като често съм зает с работа и нямам много време, бих искал да благодаря на моята съпруга за това, че има търпението да се справя със семейните задължения почти сама и в това, че възпитава отлично нашата дъщеря.

Но другите ми любими занимания са да приготвям различни ястия за мен и моето семейство, да произвеждам сам домашно пиво - бира, като мога смело да заявя, че успешно и сполучливо се справям! Третото ми любимо занимание, за което мога да кажа, че почти не ми остава в време е градинарството. Много обичам да отглеждам плодове и зеленчуци, но с тази професия, която съм избрал тази моя страст ще остане да бъде развита на старини.

Коя Ваша мечта бихте искал да видите осъществена в близко време?

Повечето ми мечти и планове за развитие на моя живот се сбъднаха до момента. Имам професия, която е посветена на обществото, помагам на хората, които имат нужда.

Имам любяща съпруга и родители, които ме подкрепят във всяко мое решение и начинание. Имам и прекрасна дъщеричка и дори на път е и второто ни дете. Бих искал да видя в бъдеще повече щастливи пациенти от това, че съм им помогнал и облекчил тяхната болка и болката на техните близки.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   8q%K

User Avatar СЪВЕТ 27.08.2024 11:09:30

Сложи си очила. Или се научи да работиш качествено.

User Avatar Гост 25.08.2024 17:01:52

Успех колега! Моите станаха към 80 000 (по най-груби сметки), и повече не искам да гледам.

User Avatar всичко е суета 27.08.2024 08:48:32

и като се пенсионира ще разбере, че е трупал пачки, но животът някак си неусетно е минал и толкова...

Още от Кой сте Вие, докторе