„Мобилизиран е целият отдел на ИАЛ, като от днес включихме в проверките и екипите на РЗИ от страната. Проверяваме наличността. Активизирахме българските производители също специално за антибиотиците и за антихипертензивните средства, тъй като проблемът е в европейски мащаб – по информация от сутринта има голям недостиг на медикаменти в 25 от 27-те европейски държави“. Това заяви на брифинг от Видин служебният здравен министър д-р Асен Меджидиев във връзка с проблема с острия недостиг на лекарства.
По думите му недостигът идва от това, че голяма част от субстанциите, които се използват за производството на медикаменти в ЕС и по света, идват от Китай и Индия.
„Така че не можем да коментираме само за реекспорт, тъй като за да се извършва реекспорт, трябва да има внос. В момента е затруднен вносът на медикаменти, особено на произведени в ЕС“, обясни той.
Отделно от това министърът на здравеопазването провежда разговори с Българската асоциация за развитие на паралелна търговия с лекарства (БАРПТЛ) във връзка с организацията по допълнителен паралелен внос на лекарствени продукти в страната. „Тази сутрин проведох разговори с представители на Асоциацията и имам тяхното уверение, че предстои да бъдат осигурени допълнителни количества лекарствени продукти“, подчерта д-р Меджидиев.
По отношение на проверките министърът информира: „Проверяваме всички наличности по складовите бази и търговците на едро и това какви заявки има постъпили от аптеките към търговците на едро и дали тези заявки са изпълнени. На всички нива се извършват проверките и контрола“. Той допълни, че идеята е да се провери дали аптеките, в които има липси, са завели искания към търговците на едро за конкретните медикаменти, както и дали търговците на едро изпълняват тези искания на аптеките, ако имат лекарствата в складовете си. „В обратния вариант ще се наложат много тежки санкции, да не говоря, че ако хванем такъв търговец – директно отнемане на лиценза“, категоричен беше министърът.
Д-р Меджидиев увери, че контролът е максимално завишен и повтори, че като крайна мярка ще се налагат тежки санкции.
Той съобщи още, че ще инициира промяна в закона, тъй като СЕСПА във варианта, в който е, не осъществява цялостен контрол върху всички медикаменти.
„Сутринта в МЗ обсъждахме варианта да наложим пълна забрана за износ на всякакви медикаменти за един месец от България, но това не е законосъобразно, тъй като европейските конвенции са такива, че такава забрана може да се налага само при извънредна епидемична обстановка, и то не при грипна вирусна инфекция, а при доста по-сериозни неща“, коментира още д-р Меджидиев и уточни, че по тази причина страната ни се обръща към ЕК с молба за съдействие и с идея за координация между европейските държави във връзка с повсеместния недостиг на медикаменти.
Той информира, че отново се очакват допълнителни количества лекарства. „Вече имам информация, че определени фирми още в понеделник ще подсигурят антибиотици, тъй като най-осезателен в момента е недостигът на антибиотици, антипиретици, антидиабетни и антихипертензивни лекарства“, коментира д-р Меджидиев и увери, че с полаганите усилия у нас ще се постигнат резултати.
Коментари по темата
Ау, този мушмурок бил много страшен.
Ами като ги продават без рецепта на кило, като краставици!
Щял бил да отнема лицензи...
Този непрекъснато лъже.
Нали уж проблемът с лекарствата беше решен! Вчера говори едно, днес друго. Нали призоваваше хората да не търсят само една аптека, а да отидат и до други. Кое е вярното сега?