burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Меджидиев: Общинските и областните болници може да разполагат с техника за телемедицина още в рамките на служебния кабинет

Д-р Меджидиев: Общинските и областните болници може да разполагат с техника за телемедицина още в рамките на служебния кабинет

Министърът на здравеопазването д-р Асен Меджидиев и министърът на образованието и науката проф. д-р Сашо Пенов представиха пилотен проект за въвеждане на телемедицина, реализиран в 55 СУ в София.  Целта на проекта е изграждането и поддържането на комуникационна свързаност между здравни кабинети в училищата и лечебни заведения, чрез което в случай на необходимост да бъде осигурена навременна медицинска помощ.

Пилотният проект ще действа в рамките на три месеца, засега напълно безплатно. „След като мине пилотният проект, ще направим оценка колко ще струва да се внедри в общинските и областните болници. Финансирането пък ще е по проект по Плана за развитие и устойчивост“, каза министър Меджидиев.

До един месец МЗ ще бъде готово с проекта и той ще бъде внесен в парламента, за да бъдат отпуснати средствата по Плана. „Тъй като имаме недостиг на кадри и е изключително трудно да бъдат осигурени медици за училищата. Тази техника обаче е вързана с екипи на болници, които поддържат 24-часова спешност. Там обичайно дежурят 50-60 специалисти от всички медицински области. Всяко училище има възможност за консултация във всеки момент и ще се знае как да се постъпва във всяка ситуация. Този проект работи в много европейски държави, даже малко сме позакъснели. Министерството на здравеопазването е с желанието още в този мандат на служебния кабинет подобна техника ще се разположи в областните и общинските болници, така че да бъдат подсигурени труднодостъпните райони“, каза още д-р Меджидиев.   

„Тази техника ще може да се ползва както от учениците, така и от учителите. Дейностите ще бъдат заложени така, че да бъдат реализирани от което и да било следващо правителство“, каза и проф. Пенов. Той допълни, че технологията е разположена в още три други училища в София.

Министър Меджидиев каза още, че дистанционният център ще работи на принципа на мобилните групи, които са създадени за ваксинация и тестване за COVID. „Те ще осъществят и профилактични прегледи в труднодостъпните райони, като екипът може да бъде само от лекар и медицинска сестра“, каза той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   @fVt

User Avatar БЛС-Въоръжено Крило 14.09.2022 14:01:22

Пране на пари на 6. Комуникацията между училищната медсестра и болничен специалист може да се осъществи и чрез видеовръзка във Viber или Google Duo или чрез още десет поне мобилни приложения. ТОВА НЕ Е ТЕЛЕМЕДИЦИНА. За телемедицина трябва да имаш сензори на пациента - за пулс,RR, кр захар, дишане и т.н и съответно централен модул за наблюдение и консултанти следящи тези биопараметри. Всичко друго е като скопената им информационна система АЗИС. .Съответно знаем какви са мераците - усвояване на европейски средства за глупави фанфари и хоругви. А трудът на лекари и медсестри пак е ритнат в ъгъла и не заплащан с десетилетия . Или като санитарните им вертолети - на голи глутеуси -перка. Проклета корумпирана кочинка с нагли корумпирани политиици

User Avatar Гост 13.09.2022 15:48:29

Може и хеликоптерите да купят и да се пенсионират с рушветите

Още от Новини