„Ако има проблем, той трябва да се докаже. Това че болничните са по-голяма бройка, ние не сме направили съответния анализ, за да го знаем защо е така. За какво са били издадени повече болнични листове тази година? За остри състояния, за гледане на деца ли? Можем ли да спрем хората да идват в кабинетите ни и да се оплакват? По никакъв начин. Достъпът до лекар у нас е най-добрият в цяла Европа. Стига с мантрата, че докторите са виновни за всичко. Нека да има диалог“, Това коментира д-р Николай Брънзалов, зам.-председател на БЛС, в предаването „Тази сутрин“ на БиТиВи. Повод за дискусията бе вчерашното изказване на премиера Бойко Борисов, който, заради увеличения брой болнични през тази година, предупреди лекарите да внимават си изписването им и дори заплаши с арести.
„Искам да заявя, че нито БЛС, нито Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България, ще застанат зад колега, който издава фалшиви болнични и биха протектирали такъв тип действия. Издаването на болничен лист, който не кореспондира със здравословното състояние на даден пациент, е издаване на финансов документ с невярно съдържание. В този случай колегата попада под ударите на закона“. добави д-р Брънзалов. Той допълни, че лекарите са интелигентни и диалогични хора и ако има проблем, винаги биха се отзовали, за да може да бъде решен.
Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България, каза, че много трудно се доказва този документ с невярно съдържание, тъй като поставянето на диагнозата от лекар и издаването на болничен лист е една субективна експертиза.
„Но здравословното състояние на този пациенвт може да се подобри рязко още след 15 минути, така че е много трудно доказуемо, че този болничен лист е фалшив. Съгласен съм с премиера Борисов, че проблем има и трябва да немерим решение. С учудване забелязваме как, когато има официални празници и работни дни между тях, се увеличават болничните листове с 20-30%, в сравнение с нормален работен ден, което за нас не е по обективни причини. Около 170 млн. лв. на година плаща бизнесът за първите 3 дни болничен, а НОИ плаща около 550 млн. лв. годишно“, допълни Добрин Иванов.
Коментари по темата
в гърция цената е едно фрапе..мин вода, коктейл...
"И хиляда лева да ви поискат НАРУШЕНИЕ НЯМА!!!! Плащайте без да се пазарите и пак ще сте на далавера"!!!
И хиляда пъти да го поториш, заклил от пенлива злоба, пак си оставаш обикновен нещастник!
"Понятието скъп понякога много се изкривява......"?! Здравето цена няма! Колкото и да платите все ще е малко!!! И хиляда лева да ви поискат плащайте без да се пазарите и пак ще сте на далавера!!!
Щом един чадър е седемдесе лева, преглед при лекар трябва да е четиристотин лева, с един преглед поне пет дни да може да изкара човека. За какво е трошил нерви и пари четиринадесет години.?!
Управителят Гаврил Казанджиев, който е и касиер на южния плаж на Каваците, уверява, че нарушения няма. „70 лева е цената на чадърите, които са на първа линия. Понятието скъп понякога много се изкривява. Такъв може да наречем плаж в Гърция, където на първа линия един чадър с два шезлонга струва 100 евро“, добави той пред bTV. Прочети повече в Blitz.bg: https://blitz.bg/obshtestvo/regioni/upravitelyat-na-plazha-s-chadr-i-dva-shezlonga-za-70-leva-s-neveroyatno-obyasnenie-za-kosmicheskata-suma_news683363.html
"Понятието скъп понякога много се изкривява......"?! Здравето цена няма! Колкото и да платите все ще е малко!!! И хиляда лева да ви поискат плащайте без да се пазарите и пак ще сте на далавера!!!