„Когато става въпрос за електронното досие е много по-важно то да бъде достъпно за лекарите. Ние все още нямаме този достъп“. Това каза пред Нова телевизия общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова и член на УС на БЛС. По думите й много често се случва пациентите да не могат да предадат точно къде са били на преглед, какви специалисти са ги преглеждали, какви диагнози са им били поставени, какво лечение е било проведено и това е сериозен проблем, с които се сблъскват общопрактикуващите лекари.
„Аз искам например да видя как са се движили нивата на кръвната захар на пациента назад в годините. Когато ние имаме достъп, ще може да видим всичко, което се е случило с нашия пациент“, обясни лекарката.
Д-р Николова бе категорична, че тайната на пациента няма да бъде нарушена, защото тя е между лекаря и него и няма нищо притеснително в това лекарят да знае всичко за здравословното състояние на своя пациент.
Тя подчерта също така, че случаите, в които пациент установи в досието си неизвършени прегледи и други дейности, са по-скоро изключение, а не практика.
Д-р Николова засегна и темата за обещанията, давани от предишните управляващи за безплатните лекарства за сърдечносъдови заболявания. По думите й, когато е била обсъждана идеята, от НСОПЛБ са алармирали, че няма финансова оценка.
„Трябва да има съвпадение между желанията и възможностите“, коментира тя.
Общопрактикуващата лекарка бе категорична, че за да бъде издадена профилактична здравна карта на дете, това не може да стане без преглед в лекарския кабинет.
„Какво значи детето няма да бъде заведено в кабинета на лекаря и ще му се издаде ей така документ, че има профилактична здравна карта? За да бъде изготвена тя, детето трябва да бъде прегледано, и как ще стане, ако то не дойде в кабинета?“, попита д-р Николова.
„Искаме, когато сме прегледали детето в кабинета, да можем да издадем личната профилактична здравна карта електронно. А не когато приключи прегледът, да започне едно дълго писане в картона“, посочи лекарят.
Тя коментира и темата за „контактните бележки“ и изказа мнение, че те могат да бъдат заменени с декларация от родителите, че детето им не е било в контакт със заразно болни.
Д-р Николова посочи още, че ваксините са много важни и сега вече настъпва моментът за ваксиниране срещу сезонен грип.
По думите й, тази ваксина е важна не само за хората от възрастовата група над 65 години, каквато програма има у нас, но и за бременни, деца и т.н. Също така тя призова да се мисли и за ваксиниране срещу COVID. Тя оцени като крайно негативна тенденцията да се пренебрегва ваксината срещу HPV, която предпазва от много видове рак.
„Няма друга страна, в която обхватът с тази ваксина да е толкова нисък“, каза общопрактикуващата лекарка.
Коментари по темата
На всяко гърне мерудия. Стана по досадна от Стоичков -лютеницата и Бойко тиквата