burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Николова: Много са заболяванията, от които можем да се предпазим с ваксини

Д-р Николова: Много са заболяванията, от които можем да се предпазим с ваксини

Все още има само единични случаи на грип, но октомври месец е най-удачното време за поставяне на ваксина. За радост има огромен интерес към тази ваксина и Националната програма за борба със сезонния грип. Много пациенти на и над 65-годишна възраст си я поставят, което е разбираемо, защото ние от няколко години я поставяме по тази програма и те са се убедили в нейната ефикасност и безопасност. Това каза пред bTV общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова.

„Хубаво е обаче, че свършват количествата, които сме заявили. Може би трябва да се мисли за следващите години. Вече имаме все по-добра здравна култура и разбираме колко е важно да се ваксинираме, за да се предпазим от ваксинопредотвратими заболявания като COVID, като рак на маточната шийка, като пневмониите. За съжаление, малко се говори от колко много заболявания можем да се предпазим с ваксина“, каза още д-р Николова.

Тя подчерта, че ваксината срещу човешкия папилома вирус предпазва не само от рак на маточната шийка, но и от рак на ларинкса, на фаринкса, на езика, на пениса и може да се постави на всяка възраст и трябва да се говори повече за това.

По думите на д-р Николова към момента у нас циркулират няколко различни вируса освен грипа. „Хора, които се срещат с много хора, трябва да се ваксинират. Човек не трябва да се страхува повече от ваксината, отколкото от заболяването. Ако мислим за нашето здраве и добро бъдеще, трябва да се ваксинираме“, призова тя.

Д-р Николова обясни още, че е добре да се носят маски, когато отиваме на лекар, защото там ще срещнем други болни. При разболяване пък е важно да не се самолекуваме с антибиотик, тъй като той не лекува вируса, който ни е разболял. Не бива да бързаме и да сваляме температура, която е до 38° C. „Тази температура е защитна реакция на организма. Така се справяме по-добре с инфекцията. Това, че моят съпруг е вдигнал 37,5° C и лежи на леглото в очакване да се пренесе в един по-добър свят, не значи, че трябва да му дам да вземе нещо, защото тази температура му помага да се справи с процеса. Да, ако мине 38°, тогава вече трябва да се вземат мерки“, каза тя.

Общопрактикуващата лекарка допълни, че грип и COVID се различават основно по това, че грипът започва внезапно, а COVID има постепенно начало. „В медицината 2 и 2 невинаги е 4, затова правим тестове“, посочи още д-р Николова.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   qK9$

User Avatar Факт 21.10.2024 23:14:22

По-гояма медийна досада от тази устатница е само Стоичков лютеницата

Още от Новини