burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Николова: Страхът от ваксиниране на бременните срещу грип е неоправдан

Разходките на открито в студа не са опасни, не трябва да има страх от студеното време, препоръча още лекарката

Д-р Николова: Страхът от ваксиниране на бременните срещу грип е неоправдан

Все повече хора искат да се ваксинират срещу грип и това е доказателство, че сме свършили добра работа, ние – личните лекари, като се ги убедили, че тези ваксини са ефективни и безопасни. Това каза пред БНТ общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова.

По думите й, тази година доставката на ваксини е пристигнала в лекарските кабинети навреме, в първите дни на октомври, и още до края на месеца почти всички лекари са ги поставили на пациентите си.

„Този успех на програмата за борба с грипа за възрастни на и над 65 години е основание за следващата година да поискаме по-големи количества ваксини“, каза тя.

Д-р Николова обърна внимание, че у нас все още е разпространен един необоснован страх от ваксиниране на бременните жени.

„Когато ваксинираме с противогрипна ваксина бременната, ние защитаваме и новороденото, защото то ще получи антитела и ще има възможност в първите дни на живота си да е защитено, когато срещне грипния вирус. Ваксината е абсолютно безвредна за бременната, а е желателно да се ваксинира, защото за нея е рисково да срещне грипния вирус, да се разболее, тогава рискът от усложнения е много по-голям“, обясни тя.

Д-р Николова бе категорична, че все още не е късно хората да се ваксинират срещу грип и да изработят антитела, които ще бъдат тяхната защита, а грипът се очаква да дойде по коледните празници и след тях.

Лекарката обясни още, че децата могат и трябва да се ваксинират с назалната грипна ваксина, която се поставя двукратно.

„Може да се приложи и другата ваксина, но в по-ниска доза“, каза лекарката.

„В момента пред нашите кабинети е нещо като „коледен базар“ – има от всичко по много. Имаме пациенти с COVID, имах тези дни един случай на коксаки инфекция. Затова специалността ни е интересна“, сподели лекарката.

Тя добави още, че има инфекции, при които има и остатъчна кашлица, понякога много продължителна, какъвто е случаят с кашлицата при пост-COVID синдрома, която може да продължи и 2-3 месеца.

„Не всяка кашлица означава пневмония, както и не всяка пневмония е микоплазмена, от която се страхуват много хора. Една важна предпазна мярка срещу пневмониите е пневмококовата ваксина, която се поставя само веднъж“, допълни д-р Николова.

Тя обясни още, че на ваксинопрофилактиката по принцип трябва да се гледа много сериозно и препоръча HPV ваксината като надеждно средство за предпазване не само срещу рак на маточната шийка, а и срещу други видове рак и при двата пола.  

Д-р Николова препоръча да няма страх от студеното време, децата да се разхождат на открито без страх от студа, да се набляга на здравословното хранене с много плодове и зеленчуци и здравословния начин на живот.  


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   zu@7

Още от Новини