burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Пенков: Съществуват алтернативни ефективни терапии, които касата плаща

БСП подкрепя ветото на президента, заяви проф. Георги Михайлов

Д-р Пенков: Съществуват алтернативни ефективни терапии, които касата плаща

„Когато беше предложено разпределението на средствата в бюджета на НЗОК за догодина, ние бяхме информирани от експерти какви са очакванията и какви нови молекули биха влезли, какъв ще бъде натискът върху бюджета от тяхното прилагане. Преценявайки възможностите, които дават новите лекарства, които се предлагат, нашите колеги прецениха, че съществуват съвременни, алтернативни, ефеткивни терапии, които са на въоръжение в момента, които касата плаща.” Това каза зам.-здравният министър д-р Бойко Пенков, цитиран от БНР, във връзка с мораториума за плащане на нови молекули през 2018 г. и ветото, наложено от президента Радев върху него.  

По думите му, оценката на външни експертни от Европа е била, че повишаването на разходите за лекарства и въвеждането на новите молекули биха донесли бюджетен дисбаланс в рамките на около 100 млн. лв. Заместник-министърът цитира и анализ на авторитетен институт за изследване на нови лекарства  в Англия, който препоръчва конкретна иновативна формула да се прилага само в единични случаи на пациенти над 65 години, чието заболяване прогресира бързо, а в България тази формула е била определена за терапия първа линия,  което, по думите му, е „грубо нарушение на изкуството“.

Д-р Пенков информира, че разходите за иновативните лекарства, ако мораториумът отпадне, биха били около 40 милиона лева, тъй като броят на молекули вече е нараснал на 32. Зам.-министърът се обяви за оставане на бюджета в настоящия му вид.

Това беше бюджетът на устойчивост, на спокойствие, изтъкна Пенков и посочи, че в него са били повишени всички разходни пера спрямо този за 2017-а.

„40 милиона си представете по 1000 лева за един среден болничен разход на пациент, това означава едни 40 000 човека, за които няма да бъде платена извършената за тях работа.  Трябва някой да бъде ощетен. Тези, които в момента протестират, да ми кажат кой да бъде ощетен”, заяви още зам.-министърът и допълни, че ако мораториумът отпадне, ще се наложи актуализация на бюджета на касата в края на идната година.

От думите му стана ясно още, че България, която е най-бедната страна в ЕС, е на седмо място в Европа по разходи за лекарства на глава от населението.

„Препоръка на СЗО е държавите да преговарят с фармацевтичните компании за максимална стойност на терапията на база 3 пъти БВП на глава от населението. Ако това се случи, най-скъпата терапия у нас би била 40 000 лева годишно, а не сегашните 2.8 млн. лева”, допълни Пенков.

Зам.-министърът се спря накратко и на обявената акция в болниците. По думите му, битката срещу явлението „болница в болницата“ върви от години, но проблемът е в „заварени положения отпреди 10-12 години“, където частните клиники са регистрирани като лаборатории в съответните болници. Той нарече „грабеж“ някои от договорите и даде пример с такъв, в който 85% от печалбата отива в частната клиника, а 15% - в държавната болница. Д-р Пенков припомни, че проверките в момента текат навсякъде.

Депутатът от БСП и  член на здравната комисия в парламента проф. Георги Михайлов от своя страна пък сподели „изстрадано мнение на всички български лекари от последните 15 години“, че здравният модел е изчерпан и болниците не бива да бъдат търговски  дружества. Той се съгласи, че настоящите действия на МЗ са насочени към ограничаване на безконтролните разходи в лечебните заведения и създаване на реална картина за ставащото в здравеопазването, но уточни: „Това би довело само до моментно изясняване на картината. В самия модел на финансиране на здравеопазването -  търговски дружества и клинични пътеки – е заложено това изместване, изкривяване на здравния модел, тъй като здравеопазването е социална дейност с елементи на пазарна дейност, но в никакъв случай не може да бъде наречена бизнес.”

Нашият модел на финансиране е бил привнесен преди 18 години от Австралия, която няма нищо общо с българския икономически модел, коментира Михайлов и припомни за предложението на БСП за надпартиен консенсус за промяна на модела, което може да се случи, по думите му,  в рамките на една календарна година. Депутатът допълни, че устройството на клиничните пътеки позволява частните клиники да поемат леките случаи и да са на печалба, докато сложните медицински казуси с огромни разходи остават за държавна сметка.

„Погледнете списъка на лечебните задевения в България, които са с най-голяма задлъжнялост! Това са най-големите болници в България, които работят, Бога ми, много добре”, заяви той.

Михайлов категорично се обяви против мораториума за плащане на иновативните лекарства. Той подчерта, че медицината се развива с много бързи темпове и не бива на граждани на ЕС да се отнема правото на достъп до най-модерните й достижения. От думите му стана ясно, че левицата ще подкрепи президентското вето. Според него става дума за „един обем от средства, който не застрашава по своята същност бюджета на НЗОК, но довежда след себе си много сериозно социално напрежение, тъй като вярата на гражданите в това, че държавата стои зад тях в направление „Здравеопазване“ започва сериозно да ерозира”.

Михайлов се съгласи, че страната ни отделя за лекарства голям процент от бюджета на здравното осигуряване, но отчете,  че сме на „много незавидно място“, когато измерването е в абсолютни цифри, а не в проценти.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   W9Nr

Още от Новини