„Новият ред за специализации на лекарите ще касае около 10-20 специалности, от 110 в областта на медицината, за които има установен недостиг в страната. За всички останали специалности ще се специализира по реда, който важи както досега“. Това каза в студиото на „Тази сутрин“ по БиТиВи д-р Росен Радев, съветник на министъра на здравеопазването в коментар за новата наредба.
Той допълни, че след като министърът на здравеопазването издаде всяка година в края на септември заповед за недостиг на специалисти по лечебни заведения в области и общини в страната, специализанти, които желаят, ще могат да кандидатстват и да специалиализират. Старият ред на специализации се запазва, той продължава да съществува.
„След като младият човек завърши специализацията си, отново има право на избор – може да избере да отиде на място, което е в посочени от министъра региони, в които има недостиг на такъв специалист. Ако тези млади лекари са ползвали държавен ресурс в тези 5 години на обучението си - субсидията е по две минимални работни заплати месечно, специализантът трябва да отиде след това да работи 3 години на място, където има недостиг от такива специалисти. Иначе ще трябва да върне цялата субсидия, която е получил.
В новата наредба има много други ползи за специализантите и една от тях е за тези, които ще специализират обща медицина. Тя е структуроопределяща и е от съществено значение за здравната система на страната. В контекста на тези промени се дава възможност специализантът да бъде назначен на срочен трудов договор и да получава възнаграждение по време на специализацията, което досега не беше така. Надяваме се силно това да стимулира хора, които да специализират обща медицина“, обясни д-р Радев.
Никола Дончев, председател на Асоциацията на студентите-медици в България, каза следното: „Моят личен избор не би бил да взема такава държавна субсидия, за да специализирам. Това остава в ущърб на хората, които са от големите градове и не искат да отидат да работят след това в по-малки населени места. Към такова задължение за разпределение би се подходило от младите специалисти като към нещо негативно. Ако бъдем мотивирани с по-добри условия е едно, но с тази наредба аз се чувствам задължен, а не мотивиран. Не мисля, че е редно труд и обучение да се обвързват по този начин“.
Коментари по темата
Не трябва да има закрепостяване
Не трябва да има закрепостяване
Повече здравни фондове ще разпределят парите, с които в момента борави НЗОК
Повече здравни фондове ще разпределят парите, с които в момента борави НЗОК
Ако тези млади лекари са ползвали държавен ресурс в тези 5 години на обучението си - субсидията е по две минимални работни заплати месечно, специализантът трябва да отиде след това да работи 3 години на място, където има недостиг от такива специалисти.-т.е. рапределение
Да го духа Киро Ментата и компания! Некадърността им няма граници! Мислят си, че живеят в отминалите комунистически времена! Тази наредба в съда ще падне!
Колеги ,отивайте да специализирате в чужбина. При това за 20 пъти по-високи заплати ,уважение от обществото и осигурено бъдеще за вас и семействата ви. Няма смисъл да работите за жълти стотинки на болшевиките и да ви казват ,че ви били учили. А и да се изтъпанчват пред медиите и да ви казват ,че крадете. Или да ви умре дете от неспасяема фулминантна инфекция и идиотите да ви казват ,че вие сте виновни за световната смъртност. Със смешно заплащане и принуда не се задържат лекари, но тъпаците продължават със съветския опит на нагло администриране и експлоатация
Хора, тези идиоти наричат заплатата на специализантите - субсидия !?!?!!
Да, субсидия е за лечебното заведение, защото парите се превеждат от МЗ.
Че то тия кретени още малко и заплатите на НЕспециализантите ще ги нарекат "субсидии"! А защо не и "безлихвен кредит"... Тъй де, засега - безлихвен, а може да му дойде времето и да не е...
Нарича се разпределение от времето на д-р Росен Радев
Натрупването на желаещи в едни специалности и липса на лекари в други се дължи на оставения без регулация пазар. Същото се отнася и до избора на населено място. Когато доходите в нежеланите специалности и на нежеланите места се вдигнат с пъти, посоката на желанията може и да се промени. На младия колега бих дал съвет да се ориентира за началото на кариерата си към по-малко населено място. Там възможностите за самостоятелна изява и натрупване на умения и самочувствие са по-големи. Това разбира се носи и повече отговорности и натоварване, но няма друг, добър начин за развитие в професията.
Кой остана в малкото населено място в тази обезлюдена територия?????
Ха ха ха, абе профан комунистически, що не се ориентираш ти към малко населено място?
От там съм започнал. Работил съм повече от 15 години, преди да се върна в родния си град. Професията научих в малкия град, а не в университетския център. Там научих и как да се държа с хората, още повече с непознати...