burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Светлин Цонев: COVID е и съдово заболяване

Д-р Светлин Цонев: COVID е и съдово заболяване

Tова, което разбрахме през последните две години е, че COVID е и съдово заболяване. Това заяви пред БНТ д-р Светлин Цонев от Клиниката по кардиология на УМБАЛ Александровска.

Тромбозите наистина са много често усложнение при пациентите с COVID, подчерта той и изтъкна, че лечението им трябва да е строго индивидуално. „Не можем да изпишем универсална рецепта на всеки пациент с COVID”, заяви д-р Цонев. Той коментира и сигнали за повишено търсене на медикаменти срещу тромбози, като предупреди, че би било особено опасно, ако те се използват като самолечение или след препоръка само по телефона. „Има лични лекари, които се справят изключително добре в ръководенето на лечението на тези пациенти, но изписването на рецепти само по телефона може да предизвика тежки усложнения при нашите пациенти“, посочи д-р Цонев.

Той предупреди, че самолечението може да има и летален изход.

COVID се оказа съдово заболяване, което може да има хронична фаза, тоест след прекарването му съпъстващите заболявания да се влошат, да се появят тромбози или кръвоизливи, които да са свързани с прекараната инфекция, поясни той. 

Венозните тромбози са свързани с отток на крайниците, подуване, разясни д-р Цонев.

"За съжаление, България води по смъртност, включително от COVID-19. Една от причините е, че българинът продължава да е на едно от водещите места по сърдечно-съдови заболявания. Нито профилактиката, нито лечението са достатъчно стриктни, което зависи от всеки един пациент“, посочи той. По думите му самата инфекция е влошила състоянието на пациенти със сърдечно-съдови заболявания, които са били лошо контролирани. Това са тежки заболявания, които вещаят по-лош изход от COVID-19, каза той.

Oсновният механизъм, по който вирусът уврежда съдовете, е увредата на вътрешната стена на самия съд. Това завърта няколко порочни кръга, които чрез имунната система, чрез нарушаване на функцията на ендотела, се завъртат порочни кръгове, които трудно могат да бъдат прекъснати дори и при навременно лечение, уточни кардиологът. Той посъветва, ако има съмнение за инфекцията, пациентът бързо да бъде насочен към лекар, а не да започва универсална терапия.

Д-р Цонев посочи още, че са зачестили инфарктите при мъже под 30-годишна възраст, които са прекарали COVID. Той разказа и за случаи на активно спортуващи хора, които са с увреден сърдечен мускул. В тази връзка специалистът припомни започналата в Александровска постоковид програма.

Цонев допълни, че рискът от ваксините срещу COVID e много по-малък от този от самия вирус.

По думите му, след добра подготовка преди ваксинация, и хората с алергии могат да се ваксинират.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   hJ#X

Още от Новини