„Оптимист съм, че скоро всичко ще се успокои, защото имаме възможност да предвидим в каква посока ще мутира вирусът“. Това заяви пред Нова телевизия пулмологът и депутат от „Демократична България” д-р Александър Симидчиев.
Той бе категоричен, че това е една добра новина, защото вече може да се изчисли кои са най-вероятните мутации и да се създадат средства и ваксини, насочени срещу тези варианти на вируса, които биха били възможно най-заразни и опасни в бъдеще. Знае се кои части от него ще мутират най-интензивно и какви са посоките на еволюция. Това означава, че този процес, включително и развитието на пандемията, става предвидим и управляем“, каза пулмологът.
По думите, му в държави, в които има по-ниско ниво на заразяване или не толкова тежко боледуване, мерките могат да бъдат отхлабени. Той припомни, че целта на всички мерки по принцип е намаляване на риска за индивида и намаляване на заразяването на рискови групи. „При нас за съжаление това, което се получава, е, че населението все още остава рисково за боледуване и за висока скорост на разпространение на вируса”, каза д-р Симидчиев, коментирайки мерките и недоволството на ресторантьорите. „Още от началото на епидемията действията на много хора във властта доведе до това, че българите се разколебаха. Две трети или 3/4 от хората в страната са против мерките“, добави той.
Според него целта на всички мерки е да се пазим като общност, а когато тези, които искат да пазят другите, са около една трета от всички, които подлежат на разпространение на заразата, не можем да се отворим така, както други държави като Англия и Израел, където голяма част от обществото е защитено.
Пулмологът засегна и темата за ниския ваксинационен обхват и изрази мнение, че причината е в поредица от погрешни стъпки и действия, в това число и на предишното управление.
„Винаги сме имали и имаме проблеми с управлението на дадени ситуации. Причината е, че у нас има много хора, които не искат да спазват правила и второ - имаме проблем с устойчивостта на решенията“, смята д-р Симидчиев.
Ваксинираните заразяват с 60% по-малко, но заразяват, затова има PCR тест на влизане в България, обърна внимание той. „Опашките на летище София са резултат на лош мениджмънт - това е като в магазина, ако работят много каси, няма опашки, ако не работят, хората се струпват на едно място“, сравни ситуацията той.
Д-р Симидчиев не се нае с категорична прогноза дали епидемията ще свърши през март. „Проблемът е дали вирусът ще мутира, не в България, защото ние сме малка популация, но дали няма да внесем нова мутация отвън“, обясни пулмологът.
Коментари по темата
Този взима заплата от моите данъци не за това. В НС е не за да се занимава с медицина, а със здравеопазване и политика. Стига вкарвайте депутати некадърни калинки. Христо Иванов уреди приятелят си със заплата от нашите данъци. Мажоритарни избори!
Кур за ГЕРБ и за герберите. Калинките там ги търси.
Този наглец пак се изказва по телевизията! Къде прочел къде не! Жалък си Сашко!
Гений
какво е пил?