До 3 месеца ще имаме прототип на нов и съвременен раков регистър, който ще бъде част от Националната здравно-информационна система. Това заяви пред Zdrave.net зам.-председателят на парламентарната Комисия по здравеопазване д-р Александър Симидчиев след работна среща на експерти, проведена по негова инициатива. В нея участваха зам.-министърът на здравеопазването д-р Петър Грибнев, досегашният ръководител на Националния раков регистър д-р Здравка Валерианова, директорът на НЦОЗА проф. Пламен Димитров, представител на „Информационно обслужване“ и д-р Светослав Ценов от Българското научно онкологично дружество.
„Тази среща беше необходима, за да очертаем основния фокус и стъпките, които предстоят, за да реализираме идеята. Ясно е, че националният раков регистър в този му вид не е функционален, имаме виждания, които трябва да бъдат координирани и да доведат до решение“, каза д-р Симидчиев.
По думите му съществен нов момент е това, че регистърът ще бъде интегриран в НЗИС. Той ще бъде разположен в НЦОЗА и ще съдържа много голям обем информация, който ще позволи не само да се проследяват пациентите с онкологични заболявания, но и да се добие представа за всички техни заболявания, а така също и да се правят изводи и прогнози за в бъдеще.
Според д-р Симидчиев е важно да се отбележи, че в новия си вид регистърът ще даде възможност да се организират и скрининги, които имат съществено значение за ранното откриване на туморите, което ще преобърне посоката от късна диагноза към ранно откриване и старт на терапията.
„Естествено, такъв подход ще спести много средства на здравната ни система и това също е една от полезните страни на регистъра“, допълни той.
„Известно е, че онкологичните заболявания не са орган-специфични. Затова е важно информацията в регистъра да бъде максимално пълна. Досегашният ръководител на раковия регистър проф. Валерианова като специалист, който познава най-добре утвърдените международни практики в тази област, участва в цялостната работа, тя ще организира и участието на наши онколози от различните области на онкологичната практика – специалисти по лекарствено лечение на туморите, по лъчелечение, по онкохирургия и т.н., за да използваме максимално тяхната експертиза“, поясни д-р Симидчиев.
В близко време предстои втора работна среща с участието на специалисти от „Информационна обслужване“, на която трябва да стане ясно каква част от сегашния раков регистър може да бъде използвана, посочи той.
Коментари по темата
Този човек свършил ли е нещо практически в живота си - освен лечение на пациенти и мениджър в GSK? Какво е създал, че сега регистър за 3 месеца си вярва, че ще направи?
Интересите какви са, че упорито се настоява за работа с ИО от Да, България?