„Това, което беше предложено от ПП „Възраждане“, беше написано доста кратко, с много неясноти, с доста сериозно неразбиране по конкретиката на темата, която започва да се регулира. Дадоха също и много кратък срок между първо и второ четене, в които да се въведат промени. Но се справихме, срокът беше до понеделник, входирани са корекциите между първо и второ четене, с които се оправят няколко ключови проблема“. Това коментира пред БНР председателят на здравната комисия в парламента и член на ПП-ДБ д-р Александър Симидчиев във връзка с промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ), които бяха приети на първо четене в Народното събрание.
Припомняме, „ябълката на раздора“ по време на обсъждането в пленарната зала бяха т. нар. „вендинг автомати“ за лекарства, които от „Възраждане“ предлагат да се разполагат в населени места без аптека.
„Първо, вендинг автоматите не бива да дават медикаменти, които са по прескрипция. Това в закона преди това не беше ясно, с промените предлагаме това да бъде конкретно фиксирано – че ако се ползват такива медикаменти, те могат да бъдат само без лекарско предписание“, каза д-р Симидчиев. „На второ място, там имаше редица неясноти по отношение на това кой ще може да контролира, това е също много по-детайлно разписано в корекциите, които предлагаме“, допълни той.
Председателят на парламентарната комисия по здравеопазване заяви още, че ще иска тази седмица да бъде свикана работна група в комисията, в която ще вземат участие всички заинтересовани страни и коя ще обсъди всички проблеми около текстовете.
„Защото когато подобно предложение е направено от ПП „Възраждане“, то не е подложено на обществено обсъждане, не е подложено на обсъждане с професионално-съсловните организации. Затова това е критично необходимо – когато се регулира един толкова специфичен бранш, трябва да се подложи на обсъждане с всички заинтересовани, включително работещите в бранша. Така че аз ще организирам в рамките на комисията по здравеопазване работна група, която да включва всички заинтересовани страни, включително и институциите – МЗ, ИАЛ, както и БФС, БЛС, общините. Защото когато говорим за един такъв процес и проблемът се хвърля за финансиране от държавата или от общините, трябва да се вземе мнението и на държавата, и на общините. Защото не сме бездънна яма всеки да разхвърля пари напред-назад. Трябва да имаме много строг процес, който да гарантира, че всяка вложена стотинка ще отиде там, където трябва, и ще помогне за решаването на такъв проблем“, коментира д-р Александър Симидчиев.
И завърши темата с думите: „Аз не съм против технологизацията, въпросът е, че тя трябва да бъде направена по такъв начин, че всички законови изисквания да бъдат спазени, както и достъпът на пациентите да бъде гарантиран на базата на някаква разумна инвестиция. Защото иначе се получава така, че започваме да правим неща основно предизборно с огромна инвестиция и с почти нулева възвръщаемост или икономически ефект от това“.
Коментари по темата