burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Симона Анжел: Репродуктивният капацитет е добре да се изследва още до 29-годишна възраст

Д-р Симона Анжел: Репродуктивният капацитет е добре да се изследва още до 29-годишна възраст

Още от пубертета да се формира активно отношение към репродуктивното здраве, а до 29-годишна възраст е добре да се проведе изследване на репродуктивния капацитет. Това каза пред Радио Варна д-р Симона Анжел от Медицински център за асистирана репродукция в града. Тя участва в кампанията за превенция на репродуктивното здраве на младите българи, организирана от Фондация „Искам бебе“, съвместно с Фонд „Инвитро“ към Община Варна.

„Причините за инфертилитет могат да бъдат много, важното е за тях да се говори. Имаме една малка група жени, които още на 23-24 години са с изчерпан яйчников резерв, има и млади мъже, при които без да е имало прекарана инфекция или интервенция в ранна възраст при изследване на спермограмата се вижда, че проблемът им е изключително сериозен“, каза д-р Анжел.

През почивните дни група лекари специалисти по репродуктивна медицина, енодкринология и психолози консултираха жени и мъже в репродуктивна възраст за начините за превенция на репродуктивното здраве. Те се срещнаха и разговаряха с двойки, които имат репродуктивни проблеми и им дадоха насоки за поведение. Едно от препоръчваните изследвания за жените е антимюлеров хормон, който дава ценна информация за състоянието на яйчниковия резерв. 

По думите на д-р Анжел трябва да се приеме за нормално, че още съвсем в ранна възраст момичетата и момчетата трябва да са добре информирани и без стеснение и предразсъдъци да посещават специалист – гинеколог, уролог, авдролог.

"Съвременната медицина разполага с много възможности, но най-важна си остава превенцията. Има една група жени при която водеща причина за стерилитет е тубарният фактор, а е напълно в наши ръце той да бъде овладян. Не пропускайте обаче прегледите при специалист", посъветва тя и подчерта, че асистираната репродукция може да се избегне, ако има отговорно отношение към репродуктивното здраве и поведение.        


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   #KfD

Още от Новини