burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Христов: Това не е е-здравеопазване, а пародия

Д-р Христов: Това не е е-здравеопазване, а пародия

„Вчера трябваше да се случи поредната голяма стъпка в електронизацията на здравеопазването. Случи се по начина, описан в старата руска поговорка „Искахме да стане по-добре, а стана както обикновено“. Т. е. системата проработи трудно или въобще не проработи. Не беше тествана, имаше много грешки, като цяло – бяхме блокирани“. Това коментира пред БНР общопрактикуващият лекар от Варна д-р Николай Христов във връзка с вчерашното включване на всички видове направления в е-системата, с което трябваше да завърши изцяло електронизацията в извънболничната помощ.

По думите му проблемът е бил в късно подадената информация по веригата – МЗ – Здравна каса – „Информационно обслужване“ – софтуерни фирми, което е довело до късна актуализация на програмите на общопрактикуващите лекари. „Първите актуализации започнаха да пристигат на 31-ви късно след обяд и вечерта. Много програми не си бяха направили актуализациите на 1-ви сутринта, непрекъснато имаше обновявания. Резултатът от това беше този описан още вчера в мрежата и медиите комичен случай, в който колегите, потребители на една от програмите, изпращаха всичките си пациенти на гинеколог, независимо какво точно ги боли“, разказа д-р Христов.

За проблема съобщиха вчера и от „Информационно обслужване“. „Част от софтуерните разработчици, които предлагат медицински софтуер, все още не са интегрирали продуктите си към НЗИС или не са актуализирани софтуерите при техните клиенти, което създава трудности при реализацията на електронни документи в системата. От друга страна, част от общопрактикуващите лекари и специалистите от извънболнична медицинска помощ не са преминали обучение от техните софтуерни доставчици за работа с електронни направления и се налага да се обучават в движение, което забавя тяхната работа“, посочиха от компанията.

Д-р Николай Христов все пак отбеляза, че подобни проблеми възникват при всяко въвеждане на нова е-услуга и обикновено до седмица проблемите се изглаждат.

„Проблемът всъщност е много по-голям“, каза обаче общопрактикуващият лекар и заяви, че целта на е-здравеопазването не е била постигната. „Ние с нищо не сме облекчени, пациентите с нищо не са облекчени, бюрокрацията си е точно същата, ние пишем и печатаме точно същото, с това допълнение, че го обработваме и електронно“, обясни той.

Лекарят разви тезата, че идеята на всичко това е икономия на пари, като даде пример със своята работа и обясни, че освен всичко, което прави досега, вече ще се налага да отделя сумарно по близо час дневно за е-направленията, което ще му отнеме това време от прегледите на пациенти и съответно ще намали сумата, заплащана от НЗОК – както за него конкретно, така и за останалите общопрактикуващи лекари.

По думите му другият проблем ще е в това, че и без това застаряващите и болни лични лекари ще предпочетат да напуснат системата заради новите препятствия в нея, а млади лекари няма да дойдат.

В заключение д-р Христов заяви: „Ние сме „за“ електронното здравеопазване, но това, което се случва, не е електронно здравеопазване, това е пародия“.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   FY@u

User Avatar Един 03.06.2022 21:58:47

Браво на колегата ,казал им го е точно ,не че ще го чуе някой!

User Avatar Dost 02.06.2022 20:49:01

Представяхме си, че всичко ще е електронно, без хартия и ще си крадемм на воля !!!

User Avatar Гост 02.06.2022 17:34:18

Цитат:общопрактикуващите лекари и специалистите от извънболнична медицинска помощ не са преминали обучение от техните софтуерни доставчици за работа с електронни направления и се налага да се обучават в движение, което забавя тяхната работа“, посочиха от компанията. Егато и тъпаците са тези с тоз коментар. Нас никой не ни е водил на семинар в Женева за работа със софтуера. Просто сте изпростели колкото си искаш. Софтуерните разработчици просто не могат да смогнат на простотиите на АЗИС (НЗИС) това е проблемът. Защо скапаната НЗОК не си направи един единен НЕИН софтуер да видим колко сте можещи а ?

User Avatar запознат 02.06.2022 12:47:31

Браво на колегата! Много точно е разбрал и описал "целите" на електронното здравеопазване!!! Само ще допълня, че най прецакани са пациентите!

User Avatar Гост 02.06.2022 14:07:44

Майната им на пациентите. Ние сме прецаканите, че си трошим нервите и слугуваме на комунягите без пари.

User Avatar Гост 02.06.2022 17:36:17

Абсолютно. Всички подписали договори и анекси на това прасе НЗОК сме си виновни затова ,че работим с него. Да живее Ахтопол с 0 (НУЛА) лекари по договор с НЗОК. Смърт на комунизма -свобода за свободната професия лекар

User Avatar До ЗОЛ 02.06.2022 20:43:42

Отказах се вече, но и кешовите прегледи подлежат на регистрация и изпращане

User Avatar ЗОЛ 02.06.2022 19:41:45

Че, кой та е спрял да работиш кеш бе амиго, късай договора и ти. Ама друго си е лапачката от НЗОК - надписване на прегледи, продажба на направления, въртене на пациенти по ДКЦ-татата с талони ! Да не сте луди да се откажете от прасето Касичка. :)))

User Avatar Гост 02.06.2022 14:29:59

+++++++++++

Още от Новини