burevestnik.bg - Мобилна версия


ЕК разреши продажбата на ваксината Ervebo срещу вируса на ебола

ЕК разреши продажбата на ваксината Ervebo срещу вируса на ебола

Европейската комисия (ЕК) взе решение да предостави на дружеството Merck Sharp & Dohme разрешение за търговия с ваксина срещу ебола, съобщиха от институцията. Ваксината носи названието Ervebo и разработването ѝ започна по време на епидемията от ебола в Западна Африка през 2014 г., а преди две седмици европейският регулаторен орган – Европейската агенция по лекарствата ЕМА излезе с препоръка продуктът да бъде одобрен за продажба от ЕК.

Ervebo вече се използва като част от специален протокол за защита на лица, изложени на риск от заразяване, например медицински работници или хора, които са били в контакт със заразени.

Клиничното разработване на Ervebo започна по време на епидемията в Западна Африка преди 5 години. То беше възможно благодарение на сътрудничеството със заинтересовани страни в областта на общественото здраве, които включваха национални здравни институти, министерства на здравеопазването в Африка (по-специално в Сиера Леоне, Либерия и Гвинея), СЗО, Норвежкия институт за обществено здраве и организацията „Лекари без граници“. Разработването на ваксината беше подкрепено от два проекта в рамките на Инициативата за иновативни лекарства ИИЛ, финансирани по програмата на ЕС за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020“.

Най-голямата епидемия от ебола избухна в Западна Африка през периода 2014—2016 г. и причини над 11 000 смъртни случая. При настоящата епидемия в Демократична република Конго, предизвикана от разновидността „Заир“ на вируса ебола, смъртността е приблизително 67 %. До момента над 3000 души са заразени вследствие на продължаващата епидемия от ебола, която през юли 2019 г. беше обявена от СЗО за извънредна ситуация за общественото здраве, която буди загриженост в международен план.

Неотдавна бе разпространено и съобщение за клинични изпитвания за втора ваксина срещу ебола, които се провеждат в Демократична република Конго, също с подкрепата на програмата на ЕС за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020“.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   UnXh

Още по темата