Европейският съюз трябва да обмисли незабавно разширяване на геномното секвениране при инфекциите с COVID-19 и да предприеме мониторинг на отпадъчните води, включително от летищата, за да стане възможно откриването на нови варианти предвид нарастването на случаите в Китай. Това заяви еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакиду, цитирана от Ройтерс.
В писмо до министрите на здравеопазването на 27-те членки на ЕС еврокомисарят подчертава, че общността трябва да бъде „много бдителна“, тъй като Китай премахна ограниченията за пътуване на 8 януари, а сигурните епидемиологични и тестови данни за страната са доста оскъдни.
Стела Кириакиду съветва министрите да насочат вниманието си към геномното секвениране на коронавируса като незабавна стъпка, която е абсолютно необходима в този момент.
Важно е да продължи или да започне и наблюдение на отпадъчните води, включително канализацията от ключови летища, подчертава еврокомисарят.
„Ако се появи нов вариант, ЕС трябва да го открие рано, за да може да реагира бързо“, категорична е Стела Кириакиду.
Писмото на комисаря идва след онлайн срещата на над 100 представители от страните членки на ЕС, здравните агенции и СЗО, на която те обсъдиха как да се справят с последиците от епидемията в Китай. Очаква се през следващата седмица здравните експерти да проведат среща за реакция при криза, съобщава Ройтерс, позовавайки се на свои източници от ЕС.
Европейският център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) обяви, че в момента не препоръчва специални мерки за пътуващите от Китай.
Според експертите на центъра вариантите, които циркулират в Китай, вече са в Европейския съюз и гражданите на общността имат относително високи нива на ваксинация, а потенциалните внесени инфекции са ниски в сравнение с броя на ежедневните инфекции в ЕС, с които системите на здравеопазване в момента се справят.
Коментари по темата
...и как ще секвенираш нещо което не съществува??