burevestnik.bg - Мобилна версия


Специалисти:

Едва на три места у нас има специалисти по лицево-челюстно протезиране

Едва на три места у нас има специалисти по лицево-челюстно протезиране

Проблемите при лечението на пациенти с лицево-челюстни увреждания и последващата им ресоциализация в обществото бяха поставени днес на пресконференция.

Тези пациенти най-често са с придобити увреждания след животоспасяващи оперативни намеси за отстраняване на тумори или след огнестрелни и други травматични увреждания. Тяхното лечение приключва най-често с оперативната намеса и те остават с тези травмиращи тяхната психика увреждания, без да им бъде осигурено протетично лечение, с което да се улесни тяхната социална реинтеграция. Възможностите на съвременното лицево-челюстно протезиране са големи и те би трябвало да се предоставят на болните с увреждания в лицево-челюстната област, посочиха президентът на Българската академия по естетична стоматология проф. Христо Кисов и деканът на Факултета по дентална медицина в Пловдив проф. Георги Тодоров.

Проблемите на тези пациенти са такива, при които се налагат животоспасяващи операции. Резултатът от тях е спасяването на живота на пациента, но и разрушаване на социалната му интеграция, посочи проф. Кисов. „След тези операции пациентът обикновено е толкова осакатен, че самият той се отвращава от себе си; наблюдава реакциите на хората около себе си, които често не са за пример“, коментира той.

Двамата специалисти посочиха, че у нас няма изградени организационни форми, които да подбират тези пациенти, както и няма организации и центрове, които да се занимават с тази дейност.

В момента в страната специалисти, които могат да лекуват лицево-челюстни увреждания, има само в трите факултета по дентална медицина – в София, Пловдив и Варна, отбеляза проф. Тодоров, който използва случая да съобщи, че Факултетът по дентална медицина в Пловдив е първият в страната, който открива кабинет за хора с увреждания. Кабинетът ще бъде открит на 8 ноември, а факултетът ще обучава студентите си да работят и в тази насока.

Във връзка с проблематиката на лицево-челюстното протезиране у нас ще се състои конгрес, който ще се проведе на 16-17 ноември. На конгреса ще присъстват специалисти от Русия, Беларус, Казахстан, Узбекистан, Австрия, Германия и други държави, информираха още специалистите, като уточниха, че на него също така ще се учреди Евразийска федерация на работещите в областта на лицево-челюстното протезиране.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ZUz9

Още от Новини