11 от всички 61 държавни болници са успели да достигнат нивата на заплащане на всички категории персонал, заложени в Колективния трудов договор. Това съобщи здравният министър проф. Христо Хинков във времето за парламентарен контрол днес.
Информацията бе поискана от доц. Джевдет Чакъров от ДПС, който припомни, че с промени в ЗЗО изискването за достигане на заплащането, заложено в КТД, е включено и в закон.
Проф. Хинков уточни, че последните данни по този въпрос, постъпили в Министерството на здравеопазването, са за април 2023 г. Той посочи и имената на лечебните заведения, достигнали заложеното в КТД заплащане на медиците: УМБАЛ „Св. Екатерина“ (вече „Проф. Александър Чирков, б. р.), УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, СБАЛАГ „Майчин дом“, УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, УСБАЛЕ „Акад. Иван Пенчев“, СБАЛ по паразитни и инфекциозни болести „Проф. Иван Киров“, УСБАЛ по онкология, УМБАЛ „Лозенец“, НКБ, Специализирана белодробна болница „Цар Фердинанд I“ в с. Искрец и СБР Марикостиново.
От думите на министъра стана ясно още, че от всички 120 общински болници едва 15 са достигнали нивата на възнаграждения за всички категории персонал. Това са болници в Берковица, Карлово, Бяла, Мадан, Девин, Благоевград, Бургас, Враца, Костенец, Стара Загора, Ботевград, Пловдив.
„В останалите лечебни заведения са достигнати частично нивата, определени от КТД за заплати, т.е. за определени категории са достигнати, за други – не“, уточни още проф. Хинков.
Въпросът на депутата от ДПС включваше и възнагражденията в частните болници, но министърът припомни, че в МЗ не постъпва информация относно заплатите в тези лечебни заведения.
Отговорът на министъра накара доц. Джевдет Чакъров да отбележи, че текстът, включен наскоро в ЗЗО и засягащ заплащането на медиците, очевидно не е работещ.
„За съжаление, това, което очаквах като отговор, се потвърждава. Видно е, че само в 10-15% от лечебните заведения са постигнати тези параметри, което е крайно недостатъчно. В началото ние отчетохме, че това няма да е работещ модел и се създава неравнопоставеност между работещите медици, чиито основни трудови възнаграждения не влизат в този обхват. Както знаем, работата в лечебните заведения е екипна и трябва да има мотивация и стимул за всички“, коментира той.
Доц. Чакъров посочи, че заплащането на медиците е само един от проблемите за решаване в системата и отново припомни идеята на ДПС за създаване на временна комисия, която да обсъди и представи структурирано основните елементи за реформа в здравния сектор.
„Солидаризирам се с това, което казахте дотук, части от тази наредба бяха спрени от ВАС и един от основните мотиви там беше, че се създава неравнопоставеност вътре в лечебните заведения. Този въпрос иска сериозен анализ. Готови сме да решим този въпрос с помощта на всички специалисти в системата“, отвърна здравният министър проф. Хинков.
Министърът успя да отговори само на един въпрос по време на парламентарния контрол днес, тъй като работното време на депутатите свърши точно по време на неговото участие.
Коментари по темата
Sveta Ekaterina provede
Как.ще бъдат увеличени заплатите в Александровска болница?? Може ли след тези злоупотреби да се сложи човек на Ангелов който продължава по същия начин.След отпускане на парите те започнаха да купуват апаратура част от която е налична. Проф.Хинков нищо не се е променило вземете мерки.
Ех, Хинков, нали знаеш, че нито МФ, нито дирекцията в МЗ начело с Беломорова искат да решат проблема със заплатите. МФ крепи Беломорава защото им върви по гайдата. Тази Дирекция от години решава на кого колко да даде на принципа Ваши и Наши. Поискай им обосновка, как са разпределяли бюджета на МЗ последните няколко години. Само на хартия профилактиката е преоритет. За профилактика пари няма, Няма и защото Кунчев си мълчи и се снишава и си чака пенсията и не се интересува от системата на РЗИ, които отдавна вече са изпразнени от съдържание.
Ами след като не могат да изпълняват изискванията на закона, директорите да бъдат сменени с такива, които могат.