burevestnik.bg - Мобилна версия


Едва 3% от селата у нас с аптеки

Само в около 160 от 5000 села в България има аптеки. Хората са принудени да пътуват за лекарства до най-близките градове или да разчитат на роднини и съседи, отбелязва БНТ и се спира на едно русенско село.

Ако се намирате в Писанец, е най-удобно да се разболеете в четвъртък или в събота между 8.30 и 11.00 часа. Тогава отваря врати местната дрогерия, която обаче е снабдена само с лекарства, отпускани без рецепта, срещу болка и температура. Един лекар обслужва няколко села и хората в Писанец всеки ден се молят да не се стига до спешна медицинска помощ.

„Аптека специално не е имало, но докторът продаваше лекарства“, казва местният Васил Върбанов. И допълва, че това вече не се случва.

Митка Милчева никога не е напускала родното си село. Шегува се, че се старае да не се разболява, защото ако това се случи, трябва да ангажира децата си, които живеят на 30 км от Писанец. „От Русе ми купуват дъщерята, зетят. Всеки си има деца, всеки се спасява сам. Като има стари хора, редно е, но като няма оборот – какво да правят“, коментира тя.

Подобна съдба споделят още много села в района. Кратка справка на сайта на Българския фармацевтичен съюз показва, че аптеките в русенска област са едва 121 при около 236 000 души население.

„От гледна точка на това, че аптеките станаха частни, няма държавни аптеки, е нормално, защото всеки частник преценява доколко може да финансира това начинание“, посочва магистър-фармацевтът Елена Бобева.

Време е откриването на аптеки в малките населени места да стане обект на държавна политика, смятат хората в Писанец.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   rn5g

Още от Новини