„Когато говорим за здравни грижи, ние се концентрираме върху болничната помощ. Идеята на този проект е действително да се осигурят интегрирани здравно-социални услуги. В Закона за здравето, който беше променен през 2015 г., има глава, в която са регламентирани тези услуги. Дали сме широка възможност за финансиране – държавния бюджет, общините, частна инициатива. Предстои да се изработят подзаконовите нормативни актове. Те трябва да са съвместно дело на Министерството на здравеопазването и социалното министерство, за да може тези грижи да имат своята устойчивост“. Това каза пред bTV председателят на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова по повод пилотния проект за домашни грижи във Врачанска област, реализиран от БЧК.
„Създадохме такава система благодарение на финансовата подкрепа на Швейцария и тяхната експертна помощ за обгрижване в домашна среда чрез интегрирани здравно-социални услуги. Ние го направихме в доста труден регион, какъвто е Врачанският - Враца, Криводол, Бяла Слатина и Оряхово, където хората наистина имат нужда от по-лесен достъп до социални и здравни грижи“, коментира зам.-директорът на Българския червен кръст д-р Надежда Тодоровска.
„Ние създадохме мултидисциплинарни екипи от медицински сестри и домашни помощници, които едновременно да могат в много добър синхрон и много добър начин на управление на тази услуга, максимално ефективно да обгрижват хората по домовете им, когато те имат хронични заболявания, трайни увреждания, когато са изписани от болниците след активно лечение и няма кой да се погрижи за тях“, обясни д-р Тодоровска.
Според нея у нас пирамидата на здравеопазването е обърната спрямо Европа, тъй като едва 30% от средствата в здравеопазването са за извънболнична помощ. „С външен анализ се доказа, че грижата за един пациент за година излиза 1620 лв., като в тази сума влиза и обучението на екипа“, посочи тя.
Досега в четирите населени места са назначени 17 медицински сестри и 33 домашни помощници. Всички те са наети чрез Бюрото по труда. 25% са от ромски произход, пациентите от ромски произход са около 15%.
Коментари по темата
А на 1 лекар за да ги преглежда поне 25 пъти годишно -- 15 лв. За цяла година. Е да са станали сестри щяха да им платят 1620лв.