burevestnik.bg - Мобилна версия


Експертите по психично здраве настояват за спешни мерки за запазване на професията им

Експертите по психично здраве настояват за спешни мерки за запазване на професията им

Експертите по психично здраве настояват за спешни мерки, които да стабилизират сектора, в който те работят, информира БНР. Oт Асоциацията на експертите по психично здраве са изпратили писмо до всички ключови институции с призив да бъде формирана контактна група и да се създаде план за действие за решаване на проблемите, които според тях заплашват бъдещото съществуване на професията.

Aсоциацията на експертите по психично здраве настоя за спешни мерки пред институциите по проблемите на психично болните. „Ние сме страната в Европейския съюз с най-малко психиатри на глава от населението. Това се постигна с тази политика до момента“, заяви съдебният психиатър проф. Петър Маринов, председател на асоциацията. По думите му без спешни  мерки, скоро специалността ще бъде изправена пред закриване.

„Първото нещо, което трябва още сега да се случи, е да се оповести ясно колко е процентът от БВП или от средствата за здраве, които се заделят за психично здраве. Доколкото аз имам информация, той не е никак висок, но властите би трябвало да отговорят на този въпрос. Аз мисля, че е редно ние да съпоставим този процент със страните, които са горе-долу в нашето положение. Не искам да се мерим с Германия и Франция, защото там нещата наистина са на светлинни години", коментира той. „Състоянието, което наблюдаваме в момента, е ужасно“, призна д-р Маринов.

Той посочи още, че няма никакво предвиждане по стандартите за детска и съдебна психиатрия. „Цялостната политика трябва да се ревизира из основи“, заяви още специалистът.

Той съобщи, че на 13 април ще се проведе Национална кръгла маса, по време на която ще бъдат обсъдени проблемите в сектора.

От своя страна зам.-председателят на парламента и член на здравната комисия д-р Нигяр Джафер се съгласи, че държавата е абдикирала от проблемите на психиатрията. „Аз поемам ангажимента да участваме активно в този разговор, който се предлага от медицинските специалисти. Наистина толкова рядко се случва да бъде поставен апел към институциите от медицинските специалисти“, коментира тя.

Д-р Джафер също отбеляза, че двата стандарта трябва да се приемат възможно най-бързо, както и че трябва да се помисли за структурата на системата на психиатричната грижа. Тя засегна и въпроса, свързан със стигматизирането на хора с подобни проблеми. Голям проблем според нея е фактът, че у нас липсва и регистър на психично болните, няма и изградена извънболнична система, която да поеме грижите за тях.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   bDPu

User Avatar Гост 22.03.2018 16:02:11

Закривайте! Нема за кога!

Още от Новини