Когато през 1921 г. Фредерик Бантинг и д-р Чарлз Бест откриват антидиабетния хормон, едно фатално заболяване се превръща в нарушение на обмяната, което може да бъде контролирано. Дълги години инсулинът е единственото средство за лечение на диабет, докато сега имаме 25 групи лекарства, които имаме възможност да използваме в лечението на тази болест. Това каза председателят на Дружеството по ендокринология проф. д-р Анна-Мария Борисова по време на мултидисциплинарната конференция „Вдъхновяваща наука и иновации", която се проведе днес в София. Организатор на събитието е фондация „В помощ на здравето", с подкрепата на Мерк България.
Сериозния напредък в медицината отбелязаха и председателите на научните дружества по по неврология – акад. проф. д-р Иван Миланов, по кардиология – проф. д-р Арман Постаджиян и по онкология – проф. д-р Асен Дудов.
„Прави впечатление увеличения брой на неврологичните заболявания. Те обаче не са се увеличили, просто ние по-често успяваме да ги диагностицираме“, каза акад. проф. Миланов. Той отбеляза, че след сериозния напредък, постигнат в мускулните, автоимунните и гръбначни заболявания, следващата цел на медицината е хроничните заболявания, които сега се контролират, но не изчезват, да станат напълно лечими.
Според проф. Постаджиян бъдещето принадлежи на генната терапия и овладяването на болестта преди още тя да се проявила, а според проф. Дудов още в следващите 10-15 години ще се наложи персонализираната медицина.
„В лицето на младите лекари, които днес активно участват в обществения живот на страната ни и се стремят не само към собственото си професионално усъвършенстване, но към и прогреса на науката и въвеждането на иновациите в полза на българските пациенти и граждани, разпознавам надежден партньор, с който Министерството на здравеопазването да сътрудничи в планирането и провеждането на дългосрочната здравна политика“, са каза в приветствието на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, прочетено преди началото на конференцията.
„Форумът е уникален с погледа, който предлага към новостите в последните 350 години, съпоставени с визията за научно развитие в следващите 350 години“, каза в приветствието си от името на БЛС, главният секретар на съюза д-р Стоян Борисов.
„Днес можем да надникнем в бъдещето на медицината много по-уверено и то най-вече благодарение на новите технологии.“, каза и главният секретар на БФС д-р Светослав Крумов.
Специален гост в първата част на конференцията беше Росица Димитрова, зам.-министър на труда и социалната политика, която представя визията на МТСП за човешкото здраве и развитие, иновативните междусекторни програми с фокус върху интеграцията на социални и здравни услуги и дългосрочната грижа за уязвимите групи.
„Винаги трябва да следваме иновациите, защото динамиката в нашето ежедневие изисква винаги да бъдем адекватни на промените. 2010 г. стартирахме с изключително важния за всички ни Национален стратегически документ за деинституционализация на грижите в България, който именно даде възможността модела на интегрираност на трите системи да се приложи на практика. От тогава закрихме по-голямата част от институциите, в които се отглеждаха деца лишени от родителски грижи, всички институции за деца с увреждания и не малка част от институциите за деца за медико-социални грижи., които са на подчинение на МЗ“, каза Росица Димитрова.
„Искам да благодаря на МЗ, че чрез една от оперативните програми на ЕК ще изгради 20 центъра за деца с увреждания с постоянна медицинска грижа, всеки от тях с капацитет от 8 деца и ще може наистина холистично ние да бъдем адекватни в подкрепата си за тези деца и семействата им. Другата иновативна услуга, която МЗ в духа на социалното интегриране, ще предоставя е социална услуга за деца и младежи, които са с високорисково поведение с необходимост от постоянна медицинска грижа“, допълни още тя.
Коментари по темата
Ако не ме лъже паметта преди много години Борисов търси пореден министър, знам. Министър или нещо подобно, Тоя на снимката му попадна в полезрението, но се оказа, че от проучвания на медикаменти основно е спастрил половин милион евро, магазин и 5 апартамента и води трийсет четиресе проучвания към момента... Отказаа се....
Жени Начева преправила цените на медицинските изделия Зам.-здравният министър и шеф на надзора на НЗОК е нарушила закона и лъже, че разликата ще е за сметка на фирмите, а не на пациентите, твърди бившият подуправител на касата д-р Димитър Петров mKuZ
д-р Димитър Петров moito momche e trepane ,a ne za slushane.
Единият с фланелка, другия по дънки бистрят Генна терапия и персонализирана медицина. Българска родна картинка
Bla bla. Bullshit. Няма по-безсмислена конференция
Шъ ви дам една персонализирана медицина То пак шъ искате пари Мискини с Мискини.