burevestnik.bg - Мобилна версия


Експерти: Законови промени трябва да улеснят наемането на хора с увреждания

Експерти: Законови промени трябва да улеснят наемането на хора с увреждания

Всяка година около 12 000 души с увреждания у нас постъпват на работа чрез Агенцията по заетостта. Около 7000 са работодателите, официално вписани в регистъра, предаде БНТ.

Как да се осигури трайна заетост за хората с увреждания – това обсъждат на национален форум край Варна представители на държавния, общинския и неправителствения сектор.

Механизмите, по които държавата подкрепя работодателите да наемат хора с увреждания, са крайно неефективни и остарели, смятат експертите.

„Работодателите трябва да бъдат разтоварени от някои административни неща, останали от преди, защото те създават пречки и психологически нарушения да се наеме или не човек“, категоричен е Георги Георгиев, председател на Националния алианс на хората с увреждания. По думите му, трябват не толкова задължителни механизми, а подкрепящи и стимулиращи този процес.

„Трябва да бъдат подкрепени мерките и механизмите за конкретно работно място. Процедурите са тежки и тромави за социалните предприятия, а за работодателите отнемат и много време. Освен това, програмите не осигуряват трайна заетост на хората с увреждания. В момента има работодатели, които не ползват социална подкрепа именно заради тежките административни процедури. Не бива да третираме хората с увреждания като част от населението, към което трябва да има някакво специално отношение, Те трябва да бъдат наравно с всички работници, те трябва да имат свой принос в процеса на трудовото си участие и да имат нормално участие, както всички трудови хора“, категоричен е той.

Агенцията по заетостта има специални екипи и към всеки случай се подхожда индивидуално.

„За нас е важна тяхната работоспособност, а не това, което пише в ТЕЛК-а. Напротив, разчитаме на тяхната способност да правят каквото могат, за да им предложим подходяща работа“, казва Кремена Калчева от Агенцията по заетостта.

Според експертите все повече работодатели наемат хора с увреждания. Държавата финансира едва 5% от тях. Останалите наемат хора с увреждания за своя сметка и с разбиране към нуждите им.

„Не винаги обаче е лесно такива хора да се адаптират бързо към работната среда – необходим е ментор, подходящи условия, специален транспорт“, отбелязват от агенцията.

Оттам са категорични, че са необходими промени в Закона за хората с увреждания и в Закона за насърчаване на заетостта. А очакванията са това да стане още тази година.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Fdx$

Още от Новини