
Програмата за ваксинопрофилактика на сезонния грип при възрастни от групата над 65 години е най-мащабната и бързоразвиваща се ваксинационна програма в България, като за шестте години откакто действа, тя е повишила 11 пъти ваксинационното покритие при хората от тази възрастова група. Тези данни бяха изнесени на семинар за журналисти, посветен на ваксинопрофилактиката на остри заразни заболявания и вирус-свързани ракови заболявания. Съобщено бе още, че през миналата година най-малко 22-ма столетници са били ваксинирани срещу грип по тази програма и над 3500 общопрактикуващи лекари са били ангажирани с изпълнението й.
Според д-р Кремена Пармакова, началник Отдел „Надзор на заразните болести“ в МЗ, интересът към противогрипните ваксини като цяло категорично нараства, но в същото време се наблюдава спад в интереса към пневмококовата ваксина.
Препоръчителната противогрипна ваксина за сезон 2025-2026 г. е тривалентна, като СЗО е извадила от препоръките за производство щамът В/Ямагата, защото от 2020 г. не са потвърдени естествено срещащи се грипни вируси от тази линия, съобщиха експерти. Те отбелязаха обаче, че в миналото случаи е имало случаи на изчезване и повторно появяване на грипни щамове.
През 2025 г. има и промени в наредбата за ваксинопрофилактиката. Противогрипната ваксина вече е препоръчителна за бременните по време на целия период на бременността и това е една от промените в Наредба 15, стана ясно още по време на семинара. Друга промяна е включването на нова високодозова противогрипна ваксина като препоръчителна за хора от групата над 60-годишна възраст. Тя е с четири пъти по-голямо количество антигенно съдържание. По този повод д-р Пармакова обясни, че въвеждането на тази ваксина е процес, който тепърва навлиза в европейските държави, и е въпрос на време и на експертна дискусия оформянето на ясни критерии относно групите, които могат да бъдат обхванати с такава ваксина, както и на финансов ресурс, който може да бъде заложен за тази цел.
Епидемиоложката посочи още, че национална програма за ваксиниране на деца срещу грип може да бъде разработена на базата на експертни професионални становища на специалисти от различни области – педиатри, пулмолози и др., а за момента такава активност липсва.
Коментари по темата
Скапаната правителствена пропаганда бълва по радиото как само отиваш при личния лекар и той ти прави ваксината срещу грип .Удобно обаче не споменават ,че управляващите тъпанари не са осигурили ваксина за целия контингент над 65 г възраст а за едва 9-10% от всички. Така хората се карат с личните лекари ,че нямало ваксина за тях. Гнусни държавни чиновници след това се гордеят с неизвършени от тях неща всъщност.
МЗ и специално Пармакова нямат никакъв принос за увеличаването на употребата на противогрипната ваксина. Хората сами си взеха поука от тежкото протичане на грипа последните 3-4 години и липсата на адекватно поведение от ОПЛ. Всеки се оправяше сам и това се очаква и тази година....
Бих се ваксинирала ваксините са нешто много полезно. Бих го направила за науката.