burevestnik.bg - Мобилна версия


Експерти: И момчетата трябва да бъдат включени в програмата за ваксинация срещу HPV

Трябва да постигнем ваксинационен обхват над 90 на сто сред момичетата и 50 на сто сред момчетата до 2030 г.

Експерти: И момчетата трябва да бъдат включени в програмата за ваксинация срещу HPV

 

 

Всеки ден една жена умира, а 43 жени са диагностицирани с рак на маточната шийка у нас. Степента на разпространение на високорисковата инфекция с човешки папиломен вирус може да достигне до 15% при жените и до 20% при мъжете, правещи секс с мъже.

Това стана ясно по време на дискусията „България е на трето място по заболяемост от рак на маточната шийка (HPV) и на четвърто по смъртност в Европа“, организирана от „Портал на пациента“.

„Ваксина имаме, програма имаме, но тя не се изпълнява, а смъртността от рак на маточната шийка се увеличава“, каза проф. Радка Аргирова, председател на Националния експертен борд по вирусология към Българския лекарски съюз и председател на Българското дружество по медицинска вирусология. Тя беше категорична, че трябва да се държи сметка на тези, които говорят срещу ваксините, а разходите в здравеопазването, когато става дума за профилактика, да бъдат възприемани като инвестиция.

Проф. Аргирова добави, че противопоказанията за ваксината са само доказани алергии срещу съставките ѝ и профилактиката винаги е много по-евтина от лечението.

Доц. Йорданка Узунова, началник на клиника „Педиатрия“ в болница „Лозенец“, заяви, че в програмата за ваксинация срещу човешки папилома вирус трябва да бъдат включени момчета и момичета на възраст 9-18 години, а не само момичетата от 9 до 12 годишна възраст, както е сега. Това становище на Българската педиатрична асоциация е изпратено и до Министерството на здравеопазването.

По думите на доц. Узунова в бъдещата национална програма трябва да се заложи постигане на ваксинационен обхват над 90 на сто сред момичетата и 50 на сто сред момчетата до 2030 година.

„Ако момчетата не се ваксинират, остават като резервоар на вируса. Четвърти стадий на рак на маточната шийка доста трудно се поддава на лечение и често е с фатален край. Само 3% от родителите проумяват, че трябва да ваксинират децата си срещу човешки папиломен вирус, за да не се заразят с него по време на житейския им път,  а вирусът може да доведе до рак на маточна шийка, на вагина, на вулва, на пенис, на анус, на глава – шия, дори на бял дроб“, каза доц. Антоанета Томова, началник на отделение по медицинска онкология и онкологични заболявания в гастроентерологията в Комплексен онкологичен център – Пловдив.

Според доц. Михаил Околийски от офиса на СЗО в България, страната ни отново изостава в сравнение с другите държави, в които ваксината е налична. По думите му в Румъния срещу човешки папилома вирус вече са ваксинирани над 100 хиляди момичета.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   SCdv

Още от Новини