burevestnik.bg - Мобилна версия


Жени Начева: При нов модел лекарствата ще се договарят между фармакомпаниите и платците

Жени Начева: При нов модел лекарствата ще се договарят между фармакомпаниите и платците

„Независимо от модела, който ще бъде предложен и приет консенсусно и политически, най-важен е контролът в здравната система. Без да оправим тази част от дейността си, няма да постигнем успех в нито едно от направленията на дейност“. Това заяви пред bTV зам.-здравният министър Жени Начева.

Тя припомни двата варианта на здравно осигуряване, предложени от Здравното министерство, като очаквано се спря по-подробно на варианта с допълнително застраховане на здравноосигурените. От думите й стана ясно, че ако бъде избран този модел, ще има горен праг на цените, които застрахователите ще доплащат при сума за лечение на пациент от над 700 лв. „Те ще имат таван на цените, както и в момента имат таван на цените всички тези дейности. Нашето желание е, когато има застрахователна премия, пациентът да не може да заплаща нещо различно, нещо допълнително, а единствено с тази застрахователна месечна премия да може да бъдат оказвани всички дейности от обхвата на основния пакет“, обясни Начева.

Тя заяви още, че, както и досега, ще има предварително договаряне на цени и обеми на медицинските дейности, като при това ще се върви към реално остойностяване. „Категорично ще има оценка, защото тя ще даде правилния подход за това каква е цената на клиничните пътеки. Ще се окаже, че някои пътеки са надценени, други са подценени. Ние в тази връзка имаме разговор и с други европейски държави и фондове, за да можем да направим съпоставка не само за цените на съответните дейности, но и за съотношението на разходите между отделни специалности“, информира зам.-министърът и допълни: „Но нашето желание, за да има повече разход и за труд на лекарите и специалистите по здравни грижи, на всички служители в лечебните заведения, които се грижат за нашето здраве, трябва да постигнем ефективност и намаляване на разходите за останалите дейности – административни разходи, разходи за консумативи и поддръжка, лекарствени и медицински изделия“.

От думите й стана ясно още, че се предвижда лекарствата да се договарят между фармацевтичните компании, касата и застрахователите. „Лекарствата ще фигурират в позитивен лекарствен списък, но отстъпки и заплащания за диагнози и различни форми на постигане на по-добър ефект за лечението ще се прави между лекарствените компании, фармацевтичните компании и платците, с контрол, разбира се, от страна на министъра на здравеопазването върху този процес, като защитник на пациентите“, обясни още тя.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   d@zj

User Avatar Гост 27.09.2018 20:23:28

А в момента се договарят от юристките с лъскавите чанти от националния съвет за реимбурсация

Още от Новини