Промени в Закона за обществените поръчки са напът да преобърнат из основи здравеопазването у нас. Те са публикувани за обществено обсъждане на интернет страницата на Министерството на финансите.
Един ред от въпросните промени обаче поставя огромна въпросителна върху това как договорните партньори ще продължат работата си с Националната здравноосигурителна каса. Въпросният ред гласи следното:
„В чл. 14, ал. 8 и 9 се отменят”. Справка в закона показва, че член 14 в сега действащия закон казва:
Чл. 14. (1) Публичните възложители не прилагат закона:
(8) (Изм. - ДВ, бр. 102 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) Законът не се прилага за:
1. договори, сключвани от Националната здравноосигурителна каса с изпълнители на медицинска помощ по смисъла на чл. 58 от Закона за здравното осигуряване;
2. договори, сключвани от Националната здравноосигурителна каса за заплащане и за договаряне на отстъпки на:
а) лекарствени продукти, медицински изделия, високоспециализирани апарати/уреди за индивидуална употреба;
б) (В сила от 01.01.2020 г.) помощни средства, приспособления и съоръжения за хората с увреждания.
Член 58 пък от Закона за здравното осигуряване е следният:
Изпълнители на медицинска помощ по смисъла на този закон са лечебни заведения или техни обединения по Закона за лечебните заведения, с изключение на лечебните заведения по чл. 8, ал. 1, т. 5 от Закона за лечебните заведения, и национални центрове по проблемите на общественото здраве по Закона за здравето.
Така излиза, че ако въпросните промени в Закона за обществените поръчки бъдат приети, НЗОК ще трябва да сключва договор с всички лечебни заведения съгласно ЗОП. Никъде обаче в проектозакона не е записано как ще става това. Самата идея болниците да кандидатстват за договор с Касата съгласно ЗОП е абсурдна. Не е ясно по какви критерии лечебните заведения ще сключват договорите с осигурителния фонд. По качество на предлаганата услуга те няма как да бъдат оценени, тъй като няма система за оценяване.
За лекарствата и медицинските изделия НЗОК също не е правила досега обществени поръчки, тъй като тя плаща за тях въз основа на лечението, било то в болници или в домашни условия. По ЗОП ще трябва да сключват своите договори и денталните лекари и специалистите от доболничната помощ.
Всичко това ще доведе до хаос в системата. Ще се утежни неимоверно сключването на договори между НЗОК и договорните й партньори. Критериите, по които ще се избира кой да сключва договор и кой не, са неясни и ще са благодатна почва за корупция. Претекстът за въпросните промени е хармонизиране на нашето законодателство с европейското, но в Европа няма такава здравна система, която да предоставя услугите си след обществени поръчки.
И основният проблем – означава ли това, че евентуалното приемане на законопроекта ще доведе до моментално прекратяване на договорите между лечебните заведения? А ако е така, как ще се лекуват българските пациенти, докато този проблем не бъде изчистен, след като НЗОК няма да има правно основание да плаща за извършена дейност на болниците?
Не става ясно и как ще се провеждат обществени поръчки за лекарства и медицински изделия, след като в момента НЗОК така или иначе плаща най-ниската цена. Обвързването с обществените поръчки може да доведе до недостиг или забавяне на доставките, ако търговете бъдат обжалвани.
Дали това е просто недоглеждане и грешката ще бъде поправена бързо и безболезнено, или пък това е изменение, целящо да промени изцяло философията на здравното осигуряване у нас, предстои да видим след 25 юни, когато изтича срокът на общественото обсъждане на документа.
Целия проектозакон можете да видите тук.
Коментари по темата
След като прокситата на Тиков- Маджаров,Мавров и близката до сърцето му адв.Мария Петрова/специалист по мед.право/,се активизираха,означава че най-после има адекватно и работещто срещу мафията в Здравеопазването законово предложение.Дано да успее!
Чудесен лакмус да разберем новият министър с дясно мислене ли е. Какво по-нормално от това да има пазар и конкуренция между лечебните заведения? Щом Маджаров скорострелно беше изпратен да плаче в Нова ТВ, значи текстът е ударил в десетката статуквото. Властта е в ръцете на ПП и ДБ. Те се представят като партии на промяната. Самият министър се афишира като десен човек изхождащ от ДБ. Да видим дали ще защити принципа на равнопоставена конкуренция.
"изхождащ" е много добре казано!
От 2014 г не работя извънболнична помощ по здравна каса и се спасих
Тези дето чакате парите - лекарите - отидете ли на свободния пазар сте умрели, Така и не разбрахте, че тези пари са от осигурените за болните, а вие сте само изпълнители на услуги, при това сте в изобилие. Някои от вас ще бъдат избрани, другите ще карате таксита :)
Ако той се заеме ще стане. Ама трябва на колене да го молят.
Лекарите още не са разбрали, че на пазара цар е купувача. Е, ще го разберат по трудния начин.
Ще видим кой какво ще разбере по трудния начин.
Това е добра идея с която ВСИЧКИ ЛЕКАРИ ЩЕ СИ ЗАРАБОТЯТ САМО ЧАСТНА ПРАКТИКА (с плащания по свободни цени) , КАКТО ПОВЕЛЯВА ЕДНА СВОБОДНА ПРОФЕСИЯ. Слава на ЗОП, Смърт на комунизма,ахахаха! Не лекарите ще кандидатстватт чрез ЗОП, а ВИЕ ЩЕ ПЛАЧЕТЕ ДА ИМА ЛЕКАРИ РАБОТЕЩИ С НЗОК...
Това е нелепа идея. В идеалния случай ще има конкуренция на цени и след това зловещо доплащане от пациентите. Да му мислят избирателите
Илко щял да им помага за реализацията на тази идея
Някой изобщо може ли да си представи какво означава това? Например че ще се провежда процедура по ЗОП за всеки един договор с болница, ДКЦ, GP и т.н. Колко хора още трябва да назначат НЗОК и болниците, за да става това безумие? А лекарствата за хронично болните? Търга се бави, или не е още обявен - няма лекарства. Това недоразумение на природата, наречено финансов министър, който е вносител на измененията, изобщо дава ли си сметка какво прави? И защо обаче например не задължи частните болници да купуват лекарства, мед. консуматив, апаратура и т.н. по ЗОП? Имаше такова предложение преди една година, което изобщо не се разгледа от парламента. Сега удобно ги оставя пак да си купуват както намерят за добре, въпреки че харчат обществен ресурс. Това противоречие как ще го обясни?
Когато започнаха да растат цените на храните, за да не бие много на очи, започнаха да намаляват грамажа. Така и касата ще намали услугите, но не смятайте, че ще повиши цените на прегледите!
Този подход не е ‘селективно’ договаряне, както им се иска. Непрофесионален подход, без никакъв повод и причина.
И защо всички правни субекти трябва да спазват ЗОП, а НЗОК не?