За повечето хора дори само имената на голяма част от медицинските изделия звучат малко стряскащо и им е трудно да ги произнесат: пейсмейкър, кардиовертер дефибрилатор, сърдечна клапа, стент графт, ставна протеза. Но те са животоспасяващи, когато имаме нужда от тях. Това отбелязват експертите на Здравната каса в седмичната рубрика на фонда за здравноосигурени „НЗОК за теб“. Темата тази седмица засяга медицинските изделия, покривани от Касата.
Какво е важно да знаем за медицинските изделия?
Всички медицински изделия ли заплаща НЗОК?
Медицинските изделия, които НЗОК заплаща в болничната помощ извън стойността на клиничните пътеки и клинични/амбулаторни процедури са публикувани на интернет-страницата на НЗОК, на следния адрес: https://www.nhif.bg/bg/medicine_food/medical, от където всеки пациент може да се запознае с конкретните модели, както и със стойността, която НЗОК заплаща за тях.
Важно!
В дадени случаи НЗОК заплаща съответното медицинско изделие до определена стойност. Тези изделия са включени в „Списък с медицински изделия по групи, които НЗОК заплаща в условията на болничната медицинска помощ, и стойността, до която НЗОК заплаща за всяка група, съставен по реда на чл. 13, ал. 2, т. 2, буква “а“ от Наредба № 10 от 2009 г.“. Когато цената на изделието е по-висока от посочената в списъка стойност, трябва да доплатите разликата.
Медицинските изделия, включени в „Списък на медицински изделия, принадлежащи към една група и прилагани в болничната медицинска помощ, които НЗОК заплаща напълно на основание чл. 13, ал.2, т.2, буква "б" от Наредба № 10 от 2009 г.“, се заплащат напълно от НЗОК и за тях не дължите доплащане.
Важно!
В някои клинични пътеки има медицински изделия, които НЗОК не заплаща, като очна леща, например, при лечение на „перде“ на окото. Такива МИ са за сметка на пациента и тяхното заплащане не се поема от бюджета на НЗОК.
Всички групи и подгрупи МИ, които НЗОК заплаща напълно или частично в болничната помощ можете да видите на адрес: https://www.nhif.bg/bg/medicine_food/medical
Пациентът ли получава парите за медицинското изделие, което му е необходимо?
От кои медицински изделия най-често имат нужда пациентите?
Тазобедрена става
Тазобедрената става се имплантира в рамките на клинична пътека № 217.2 и 218 “Оперативни процедури с алопластика на тазобедрена и колянна става”. НЗОК заплаща на изпълнителите на болнична помощ за всички медицински дейности, включващи: изследвания, предоперативна подготовка, упойки, операция, лечение в болницата с назначаване до два контролни прегледа в рамките на 30 дни след изписването, задължително записани в епикризата, в същото лечебно заведение за болнична помощ.
Касата заплаща на лечебното заведение стойността на тазобедрената протеза, отделно от всички дейности.
Стент
НЗОК заплаща стентове, но трябва да се знае точно какъв стент ще се постави, защото има различни видове, подвидове, размери с различна цена. В Списъците с медицински изделия, принадлежащи към една група и прилагани в болничната медицинска помощ, които НЗОК заплаща в група 4 и подгрупите към нея, са включени всички видове стент и балони, които НЗОК заплаща и стойностите им. Списъците са публикувани на интернет-страницата на НЗОК, рубрика „Медицински изделия и диетични храни“ - подрубрика „ Медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ“.
Очна леща или операция за „Перде на окото“
Лечението на катаракта се заплаща от НЗОК и се извършва по амбулаторна процедура (АПр) № 19 „Оперативно отстраняване на катаракта“, в която влизат процедурите по отстраняване на катаракта на очите и по влагане на вътреочни лещи. НЗОК заплаща на изпълнителите на болнична помощ за оперативната дейност, необходимите клинични и диагностични изследвания и процедури, за медикаменти и консумативи. В амбулаторна процедура № 19 изрично е упоменато, че скъпоструващите медицински изделия за провеждане на лечението - очна леща и вискосубстанция, не се заплащат от НЗОК, т.е. те са за сметка на пациента.
Коментари по темата