burevestnik.bg - Мобилна версия


Проучване сочи:

Здравият и балансиран чревен микробиом предпазва от "дълъг COVID"

Здравият и балансиран чревен микробиом предпазва от

Здравият и пълноценен чревен микробиом може да редуцира силно риска от „дълъг COVID“, твърдят изследователи от Китайския университет в Хонг Конг, цитирани от Ройтерс. Проучването им е публикувано в авторитетното издание Gut.

Те са анализирали чревния микробиом при 116 пациенти с COVID-19 в Хонг Конг през 2020 г., когато по нареждане на местните здравни власти всеки заразен е бил задължително хоспитализиран.

Повече от 80% от пациентите са били с лек или умерено тежък COVID, над 75% са имали поне един дълго персистиращ симптом.

След 6 месеца най-честите симптоми са били умора (съобщени от 31% от пациентите), лоша памет (28%), загуба на коса (22%), тревожност (21%) и нарушения на съня (21%).

Анализите на фекални проби, получени при постъпване в болница и през следващите месеци, са показали, че пациентите с дълъг COVID са имали по-малко разнообразен и по-малко изобилен микробиом, коментира д-р Сиу Синг от Китайския университет в Хонг Конг.

„Пациентите, които не са развили „дълъг COVID“, имат чревен микробиом, подобен на този на хората без COVID-19. Липсата на „приятелски“ видове бифидобактерии, които повишават имунитета, е силно свързана с персистиращи респираторни симптоми“, отбелязва д-р Синг.

По думите й тези констатациите предполагат, че поддържането на здрава и балансирана чревна микробиота чрез диета, избягване на антибиотици, ако е възможно, физическа активност и допълнителен прием, когато има изчерпани видове бактерии, включително бифидобактерии, могат да бъде полезни при хора, прекарали коронавирусна инфекция.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ZC6p

Още от Новини