burevestnik.bg - Мобилна версия


ИАЛ: 1,74 на 1000 е честотата на постваксинални реакции при COVID имунизация

Съотношението полза/риск е изключително благоприятно, съобщават от МЗ

ИАЛ: 1,74 на 1000 е честотата на постваксинални реакции при COVID имунизация

Към началото на месец юни общият брой съобщения към Изпълнителната агенция по лекарствата за постваксинални реакции след ваксина срещу COVID-19 е 2368. При обявените 1 353 249 направени ваксини, честотата е 1,74 на 1000. Това съобщиха от Министерството на здравеопазването. Агенцията наблюдава тенденция към все по-слабо докладване на постваксинални реакции в сравнение с предишните месеци.

При РНК ваксините тези реакции са характерни по-скоро след втората доза: температурата рядко достига стойности над 38 градуса. По-рядко се съобщава за симптоми при стомашно-чревния тракт, за вариране в кръвното налягане и сърдечната честота, за уголемяване на лимфни възли.

Най-често съобщаваните реакции след векторни (аденовирусни) ваксина са грипоподобни симптоми: в немалко случаи температурата е над 38 градуса, съобщава се за болки в ставите и мускулите. Интензивни симптоми имат по-скоро млади пациенти (под 50 години). Относително по-малко са също съобщенията за локална реакция на инжекционното място.

Продължителността на острите реакции при всички ваксинирани е в рамките на 24-48 часа.

Характерно е, че голямата част от реакциите са съобщени от немедицински лица – около 90% от съобщенията.

Няма съобщения за анафилактични реакции, допълват още от МЗ.

От институцията уточняват, че съотношението полза/риск при използването на ваксините е изключително благоприятно. Потенциалните рискове се приемат в името на защитата от изключително заразно и тежко протичащо заболяване със сериозни здравни последствия, което може да доведе и до летален изход, отбелязват от там.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   M@rZ

Още от Новини