Седмичното специализирано издание предлага в броя аналитична статия „Станаха ли Лулу и Нана на три месеца“ – визира се събитието от края на миналата година, когато бе съобщено за раждане на бебета с модифицирани гени. Историята има огромно медицинско значение, ако обаче се докаже, че съобщеното е вярно. Случаят носи голям морално-етичен заряд, защото поставя въпроси за границите на възможната човешка намеса в хода на живота. Не на последно място – новината от Китай е абсолютно предизвикателство за всички, които се занимават с медицинска наука.
В брой 6 на „Форум Медикус“ в научно-практически аспект водеща тема са инсултите и несекващите усилия на невролози, спешни медицини, рентгенолози и др. за овладяване на тази тежка патология. В специална кореспонденция е отразена третата национална среща за инсултите, организирана в Пловдив, с акценти върху прилагането на тромболиза и нейната роля, върху възможностите на ендоваскуларното лечение, върху мултиекипната работа на невролози с радиолози, както и върху опита на други страни в изграждането на центрове за инсулти и добрите резултати от тромболитичната терапия.
10-годишен опит в Центъра по хирургия на епилепсията в УБ „Иван Рилски“ в София е тема на публикация, която разказва за усилията, трудната диагностика и добрите резултати от прилагане на хирургична намеса в така многообразния и изменчив терен на епилепсиите. Разказът на доц. Петя Димова, на доц. Красимир Минкин, на техни партньори от пациентската организация за постигнатото е вълнуващ и показателен. Доц. Минкин подчертава, че създаването и функционирането на центъра е дело „отдолу нагоре“, защото специалистите срещат подкрепата на болничното ръководство, получават нужната апаратура и действат. Сега те очакват отгоре да се вземе решение сложните и продължителни видео-ЕЕГ изследвания да получават някакво финансиране от НЗОК, с което ще бъдат подпомогнати болните. Не на последно място е интересен фактът, че доц. Димова и доц. Минкин гостуват и оперират болни с епилепсия в Армения, заради което са получили и специални златни медали от Парламента на Армения.
Събитията в здравната сфера от изминалата седмица „Форум Медикус“ преразказва и в хроника /търг за апаратура, ТЕЛК, морбили, договори с общински болници по изключение и др./, и в отзив от парламентарния контрол, където министър К. Ананиев отговаря за въпрос за заплащане от НЗОК на имплантируеми кардиовертер-дефибрилатори за пациенти със сърдечно-съдови заболявания.
Съвсем естествено специализираното издание откроява на стр.1 кореспонденция за състоялата се дискусия за агресията срещу медицински специалисти с откровеното заглавие „Призвани сме да лекуваме, а не да воюваме“. За съжаление общата картина на здравеопазването всекидневно показва, че почти за всяко нещо – и в лечебен, и в организационен, и във финансов план у нас трябва да се воюва. Битката продължава.
Коментари по темата