burevestnik.bg - Мобилна версия


Излезе от печат бр. 26 на вестник „Форум Медикус”

Излезе от печат бр. 26 на вестник „Форум Медикус”

Естествено за специализираното издание е да изведе на водещо място отвореното писмо на директора на МБАЛ в Силистра д-р Д. Костадинова за обидата и тревогата срещу нарастващата агресия спрямо медиците в страната. Авторката отива и отвъд конкретния случай, като засяга от години важните въпроси за недостига на млади лекари у нас, особено в отдалечените райони, за необходимостта те да бъдат пазени и уважавани, за острата нужда обществото да осъзнае „че не ръкопляскания са нужни”, а системни действия. За да останат и да работят за българското здравеопазване тези висококвалифицирани хора.

Другите актуални теми в новия брой на „Форум Медикус” също са свързани с горещите точки от дневния ред на системата. Огласена е позицията на БЛС в отговор на въпроса кой да плаща PCR тестове при постъпване в болница, както и очакването, че до средата на юли съвместно с МЗ ще бъде даден отговор на въпроса. Част от отговора се съдържа и в изнесените на стр. 1 на „Форум Медикус” позиции на Аркади Шарков и д-р Стефан Константинов, свързани с движението на средствата в условия на епидемия – коментира се позицията, че противоепидемичните дейности са финансов ангажимент на държавата, че болниците не могат да „затворят за кратко” и няма „home office” за медиците – следователно финансирането трябва да бъде адекватно, независимо от флуктуациите в обема дейност.

В научно-пропедевтичен план „Форум Медикус” анализира сърдечната недостатъчност – както като подходи за мениджмънт на заболяването, така и в аспекта на влиянието на лекарство срещу захарен диабет тип 2 върху опазване функциите на сърцето, въз основа на основани на доказателства изводи от проучвания.

Темата на деня за COVID-19 естествено е основна за специализирания медицински вестник. Особено внимание заслужава публикакация с коментар на водещи световни епидемиолози и експерти за оценка на пандемията шест месеца след началото. Те отговарят на въпроси за настоящата фаза на пандемията, за факторите, определящи бъдещия ход, както и за възможностите да бъде предотвратена една втора вълна. Интересен е отговорът на Д. Брокман – професор в Хумболтовия университет, на въпроса кога ще се върнем към живота преди заразата. Кратко и ясно той отсича „Никога”.

„Оценката на глобалния риск”, огласена в Lancet Global Health, нарежда България сред водещите страни според риска от засягане на повече хора – анализът се основава на числа и факти за здравословното състояние на населението според наличието на едно или няколко хронични заболявания.

„Да се надяваме на най-доброто, да се подготвим за най-лошото” – това е позицията на директора на СЗО за Европа д-р Ханс Клюге, върху която „Форум Медикус” поставя ударение. Защото становището всъщност е свързано с всечки актуални събития, които сега преживява българското здравеопазване.

Бр. 26 на „Форум Медикус” съдържа още отзив по повод 10-годишнината на сп. „Медицински меридиани”, новини от страната, очаквани промени в наредба за дейността на здравните медиатори и др.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   6PzX

User Avatar futurehealth 29.06.2020 09:48:20

банка за стволови клетки https://www.future-health.bg/

Още от Новини