burevestnik.bg - Мобилна версия


Из вестниците: Дела срещу лекари, НЗОК осъдена, проблеми в центрове за хора с увреждания

Из вестниците: Дела срещу лекари, НЗОК осъдена, проблеми в центрове за хора с увреждания

„8 са присъдите, влезли в сила срещу медици за т.нар. лекарски грешки от 2015 г. насам. Трима оттях са вкарани в затвора, а останалите са получили условни присъди и забрана да не работят по специалността си, съобщиха за „24 часа” висши прокурори.

Делата обаче могат да започнат отначало, тъй като по 6 от тях са подадени молби за възобновяването им”, четем в часовия вестник.

„През последните 10 г. половината от гражданските дела, заведени срещу лекари за обезщетение, са отхвърлени от съда, т.е. магистратите смятат, че предявената претенция на пациента е неоправдана.

Понякога лекари отказват да извършат високорискови операции или за да се презастраховат, искат множество консултации и изследвания, които оскъпяват лечението, казват юристи.

Най-съдените както по света, така и в България, са гинеколозите, хирурзите и анестезиолозите”, отбелязва публикацията и цитира адвоката по медицинско право Мария Петрова, по чиито думи в България продължава има и дела за криминални аборти.

„Заплетени се оказват и делата срещу стоматолози, тъй като пациентите понякога не могат да представят доказателство при кой лекар са били. Не пазят касови бележки, нямат и медицинско досие”, пише още всекидневникът, като отбелязва, че пациенти водят дела също така срещу медици след козметични процедури, по повод работата на млади лекари специализанти, оставени да дежурят без подкрепа и наблюдение на лекар специалист, както и срещу медсестри и акушерки.

„Лекарите също водят дела срещу пациенти - основно за обида и клевета”, четем още във вестника.

Печатните издания се спират и на новината за поредната болница, осъдила НЗОК за неплатена надлимитна дейност. „Поредна болница успя да осъди касата за незаплатени средства. Състав на Софийския градски съд постанови НЗОК да плати рекордно обезщетение от близо 4 млн. лева. Става въпрос за т. нар. надлимитна дейност. Решението е в полза на болница „Токуда” и касае периода за 2015 г., съобщиха от Центъра за защита правата в здравеопазването”, пише „Телеграф”.

„2 576 330 лева е присъденото обезщетение за възнаграждение за оказана болнична медицинска помощ, а над 671 хил. лв. са лихвите за забавата. Други 362 289 лева пък трябва да плати касата за вложените от лечебното заведение медицински изделия. Освен присъдените лихви до датата на подаване на иска НЗОК ще плати и натрупаните лихви до датата на окончателното изплащане. Фондът е осъден също да заплати и разноските по делото”, информира вестникът и коментира: „Това е поредното решение на съда, с което НЗОК е осъдена, но първото в такъв огромен размер. Вече няколко лечебни заведения също спечелиха дела срещу здравната каса заради извършена, но незаплатена дейност.”

„Монитор” пък фокусира вниманието си върху центровете за хора с увреждания. „Дневни центрове за деца с увреждания не разполагат с рампи за инвалидни колички, рехабилитатори и логопеди. Това показват резултатите от проверките на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), предоставени на „Монитор”, четем във всекидневника.

„Освен липсата на рампи, в някои от сградите на центровете няма и парапети за подпомагане на трудноподвижните подрастващи, показали проверките. Проблем с достъпната среда е установен в 5 от всички 92 специализирани институции в страната. На места инспекторите са констатирали и липса на уединение на децата при къпане, както и невъзможност вратите на тоалетните, ползвани от малчуганите, да се отварят от персонала при произшествие”, допълва материалът.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   cDMK

User Avatar Гост 08.01.2019 21:41:06

Сега следва ЧСИ да запорират сметките на НЗОК и катастрофата ще е огромна

Още от Новини