burevestnik.bg - Мобилна версия


Из вестниците: Подписаха Анекса към НРД 2018

Из вестниците: Подписаха Анекса към НРД 2018

„Родителите няма да плащат бележките за ваксини, издавани от личния лекар. Окончателното решение бе взето вчера при подписване на анекса към Националния рамков договор”, пише днес „Телеграф”, като припомня, че въвеждането на платени бележки бе една от новите идеи.

„Така всички документи, издавани от джипитата за прегледите на децата, направените имунизации и т.н., щяха да се заплащат. В крайна сметка обаче те остават в основния пакет от дейности, за които заплаща здравната каса. Въпреки това младоженците ще трябва да плащат за свидетелствата, необходими за сключването на брак. Остава и тарифата за издаване на извинителни бележки”, допълва изданието.

„По-високи цени на някои клинични пътеки и по-голям достъп на пациентите до специалисти и изследвания чрез повече направления са договорени още между касата и съюза”, отбелязва пък „24 часа”.

„Запазват се цените на пътеките за лъчелечение, за които бе предвидено намаление. „Ще наблюдаваме изпълнението на бюджета и на дейността, свързана с терапията, ежемесечно. В края на първото тримесечие ще направим необходимите анализи и ако установим проблеми и противоречия, ще предложим отново промените, които мислехме да въведем от 1 януари”, предупреди зам.здравният министър и шеф на надзора на НЗОК Жени Начева”, допълва всекидневникът.

„Анексът категорично е надграждане на действащия към момента рамков договор и добра основа за промените, които очакваме да се случат следващата година. Той допринася за по-добро качество на лечението на българските граждани, увеличава и обемите, и цените на медицинските дейности. Създадени са условия за по-голяма удовлетвореност, както за пациентите, така и за изпълнителите на медицинска помощ”, каза Ананиев. Близо 500 млн. лв. повече са парите здравеопазване догодина, припомни Начева”, пише още изданието.

„Монитор” пък се спира на друг момент. „Пред входовете и изходите на инвазивните кардиологии ще бъдат слагани камери, за да се следи колко действително коронографии се правят, както и да се следи колко медицински изделия, поемани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) се употребяват от лекарите. Това е едно от нововъведенията, които ще бъдат налице от следващата година, за да спре източването на НЗОК със скъпи изследвания, стана ясно след подписването на анекса към Националния рамков договор”, четем във вестника.

„В болниците ще се наблюдава и броят на леглата. Така няма да се допуска един пациент да бъде отчитан като лекуван, няколко пъти, заяви заместник-министърът на здравеопазването Жени Начева. Тази практика се въвежда, за да може да се планират по-добре хоспитализациите. Болниците са длъжни да поддържат 10% повече легла, напомни Начева. По думите й няма основание да се формират листи на чакащите”, допълва публикацията.

И още: „Предвижда се парите за болниците догодина да бъдат увеличени средно с 4 на сто. Броят на направленията при лекар - специалист от доболничната помощ ще се увеличат с 5%.”


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   bSr6

User Avatar Гост 28.12.2018 15:49:55

Бележките обозначени като Талон за проведени профилактични прегледи и Талон за здравословно състояние няма да се плащат , но не и справките за имунизационнен статус за социалните служби за получаване на детски добавки .ТЕ СИ ОСТАВАТ ПЛАТЕНИ, защото не са в пакета услуги на ОПЛ. А и дори да бъдат включени ПОСЕЩЕНИЕТО на пациента ПРИ ОПЛ се заплаща 2.90 колкото пъти посети лекаря и за каквото и да е (ЗЗО) Така,че леко с радостите на пролетариата как нямало да плащат.

Още от Новини