burevestnik.bg - Мобилна версия


Из вестниците: Становище за здравноосигурителния модел, агресия в спешното

Из вестниците: Становище за здравноосигурителния модел, агресия в спешното

„Предлаганият модел Б на едновременно задължително здравно осигуряване и задължително здравно застраховане няма аналог в нито една европейска държава. Това пише в открито писмо от работодателите до здравния министър Кирил Ананиев във връзка с промяната на здравната система”, четем днес в „Дума”.

„Необходимите за изграждането и функционирането на модела Застрахователен пул, Осигурителен пул и Гаранционен фонд ще доведе до намаляване на сумите, постъпващи в здравната система (понеже ще бъдат отклонени към изграждането на пуловете и фонда). Парите би трябвало да се разходват за медицински дейности. Тези аргументи ни дават основание да отхвърлим модел Б, пише в писмото”, допълва вестникът.

„Становището на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) е, че действащата здравна система не работи ефективно. Според тях е необходимо подобряване на здравословното състояние на гражданите и снижаване на смъртността. „Липсват ясно разписани правила за качество на медицинската помощ, на финансовата и правната рамка. Липсват внедрени стандарти, които да осигуряват възможно най-обективно и точно събиране и отразяване на информация за извършените дейности, позволяваща по-ефективен контрол”, пише в позицията.

От БТПП акцентират на доплащанията и солидарността в здравния сектор. Те се позовават на анализ на НАП за намаляване на сивия сектор. В него е упоменато за еднаквите здравни права, които имат гражданите, независимо от техния осигурителен принос”, допълва още изданието. Това, което вестникът не споменава, е кой е моделът, предпочитан от БТПП – а именно, модел А, който предвижда възможност за осигуряване в няколко равнопоставени здравни каси.

„Монитор” отразява развитието около случая с мъжа, който преди време руши спешното отделение на пернишката болница. „Пиян отива на съд, след като изпотрошил спешното отделение на болницата в Перник. Мъжът посетил хирургичния кабинет на лечебното заведение през август и поискал от лекаря да редактира вече издаден амбулаторен лист, който удостоверявал травматични увреждания. Медикът отказал и пациентът си тръгнал, но по-късно вечерта, след употреба на алкохол, се върнал в болницата и вдигнал скандал. Около 3 ч през нощта той влетял в спешното, взел метален стол и изпотрошил прозорците в хирургичния кабинет. След това обърнал операционната маса и унищожил множество медикаменти. Пристигналите на място полицейски служители го задържали, а впоследствие било образувано досъдебно производство. Предстои съдът да насрочи заседание по делото”, пише вестникът.

Изданията се спират и на думите, с които социалният министър Бисер Петков отбеляза вчерашния ден на хората с увреждания. „2018 година премина под знака на реформирането на политиките за хората с увреждания, заяви министърът на труда и социалната политика Бисер Петков в изявление по повод Международния ден на хората с увреждания, съобщиха от пресцентъра на МТСП. Преди 26 години Генералната асамблея на ООН обявява 3 декември за Международен ден на хората с увреждания. През настоящата 2018 година фокусът при отбелязването на тази дата е насочен към овластяването на хората с увреждания и осигуряването на условия за тяхното пълноценно приобщаване в обществото. Реализирането на тези цели е продължителен процес, който изисква провеждане на активна, целенасочена и последователна политика, както и общо разбиране и добро сътрудничество между действията на институциите на държавно и местно ниво и гражданското общество, отбелязва Петков”, пише „Земя”.

„Днешният ден е и повод за равносметка какво е направено за гарантирането и пълноценното упражняване на всички права и свободи на хората с увреждания. В тази връзка убедено мога да кажа, че 2018 година премина под знака на реформирането на политиките за хората с увреждания, заяви министърът, цитиран от Фокус”, допълва публикацията.

„И през 2019 г. Министерството на труда и социалната политика ще работи активно за изпълнение на приоритета от управленската програма на правителството за гарантиране на правата на хората с увреждания. Усилията за усъвършенстване на нормативната база в тази област ще продължат с фокус върху създаването на условия и гаранции за равнопоставеност и пълноценно участие на хората с увреждания във всички области на обществения живот и осигуряване на социално-икономическата им защита”, казва още министър Петков”, пише изданието.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   hxfz

Още от Новини