burevestnik.bg - Мобилна версия


Из пресата: За доплащането на лекарства, за остойностяването на лечението, за спешна помощ

„Лекарствата няма да имат фиксиран таван за доплащане от пациента. Това се отнася за тези от тях, които са залегнали в позитивния лекарствен списък, по който те се отпускат безплатно или с намаление за домашно лечение“, пише днес „Монитор“ и уточнява: „Тази промяна беше въведена с приета вчера от Министерският съвет промяна в Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти. С нея се отменя правилото, по силата на което за лекарствените продукти, включени във въпросния списък не може да се начислява доплащане от пациента по-високо от 60 на сто върху стойността на опаковка, изчислена на база референтна стойност на лекарствения продукт.“

Така, занапред е напълно възможно пациент да доплаща дори над 80 процента от стойността, коментираха лекари, допълва изданието.

„От Министерството на здравеопазването се мотивираха, че това се прави, за да не се оттеглят фирми от пазара, което пък би породило риск от дефицит на медикаменти, а пациентите да останат без адекватно лечение“, пише още вестникът.

„Телеграф“ пък се спира на остойностяването на болничното лечение. „През януари ще бъде представена методиката, която ни казва колко реално струват медицинските дейности в болниците. Сметките ще помогнат за остойностяване на лечението ни, като различните лечебни заведения ще взимат различни пари за една и съща дейност“, пише ежедневникът.

„В една голяма болница като ВМА или „Света Анна“ вашето състояние струва едно, в една по-малка болница струва друго. Това не е предмет на преговори”, заяви пред БНТ ресорният министър в оставка Петър Москов. По думите му според досега направените изчисления не повече от 30% от това, което плаща касата за определена клинична пътека, е реален, нужен разход“, допълва публикацията.

„Стандарт“ пък съобщава за регион, чиито депутати искат филиал на спешна помощ. „Депутати от Пиринския край са настояли отново пред здравния министър в оставка Петър Москов за откриването на филиал на Спешен център в община Белица. Това съобщи народният представител Даниела Савеклиева на пресконференция в сряда. В общината има 12 населени места - градът и 11 села, много от селищата са високо в планината и линейките от съседните общини Якоруда и Разлог се бавят много, за да стигнат до населените места и да се окаже медицинска помощ на нуждаещите се. Понякога това може да се окаже фатално“, четем в изданието.

„Министър Москов обеща да отпусне линейка, Белица ще бъде включена и в списъка с изграждането на нови и модерни филиали на ЦСМП. Общината е готова на първо време да осигури подходящо помещение за персонала, но проблем е намирането на квалифицирани кадри - лекари, фелдшери и медицински сестри“, каза още Даниела Савеклиева“, допълва вестникът и уточнява: „Местните хора отдавна алармират за проблема, но засега резултат няма. Някои дори плашеха с протести. Надяват се, че ще се намерят най-сетне пари за откриването на филиал и в Белица. Създаването на подобна структура продължава да е приоритет на местната власт. Необходимо е да осигурим и екип от специалисти, да им предложим условия за настаняване, коментира кметът Радослав Ревански.“

Няколко ежедневника се спират на ражданията в столичния „Майчин дом“. „И през 2016 г. се отчита ръст на новородени в "Майчин дом", като към момента те са над 4000. Момченцата са повече и тази година, заяви началникът на Родилната клиника проф. Асен Николов. Навръх Коледа са се родили 4 бебета. През 2015 г. в УАГБ "Майчин дом" са проплакали 3970 деца, а през 2014 г. – 4131“, пише „Труд“.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   m97x

Още от Новини